Hindistan ve Amerika’nın Ardından Japonya da TikTok’u Yasaklamayı Planlıyor

Bir grup Japon milletvekili, TikTok ve Çinli firmalar tarafından geliştirilen uygulamaları yasaklayan Hindistan ve yasak fikrini dile getiren Amerika’nın ardından Çinli uygulamaların kullanımını kısıtlamaya çalışıyor.

Japonya ulusal yayın kanalı NHK tarafından yapılan habere göre Japon avukatlar, ABD ve Hindistan’daki yetkililerle aynı endişeleri taşıyan bildirgelerini hazırlamaya başladılar. Yerli kullanıcı verilerinin Pekin’in eline geçebileceği ve bunun için önlem alınmasını teklif eden bildirgenin Eylül ayında Japon hükümetine sunulması bekleniyor.

Yabancı uygulamaların pek başarılı olamadığı Japonya’da TikTok önemli bir başarı elde etmişti. TikTok yerelleştirme ekibi Japonya’nın ünlü isimleriyle çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiş ve uygulamaya olan ilginin artmasını sağlamıştı. Japon iOS marketinde TikTok eğlence odaklı uygulamalar arasında en çok indirilen 5. Uygulama olarak görülüyor.

Konu hakkında açıklama yapan TikTok ise TikTok’u karalama amaçlı çok fazla yanlış bilginin yayınlandığını, TikTok CEO’sunun endüstri ve ABD yasaları konusunda uzman bir Amerikalı olduğunu dile getiriyor. TikTok’un kullanıcı verilerinin ise ABD ve Singapur’da tutulduğunun da altı çiziliyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberde ise TikTok’un geliştiricisi ByteDance’in Amerikalı girişimcilere satılarak uygulama üzerindeki baskının azaltılması planlandığı dedikoduları yer etmişti.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite