Hırsızları Tespit Eden Yapay Zeka %81 Başarıyla Çalışıyor

VaakEye isimli güvenlik sistemi, güvenlik kameralarından gelen anlık görüntüleri kontrol ederek, birinin ne zaman suç işleyeceğini tespit etmek için yapay zekayı kullanıyor.

Japonya’da 50 mağazada kullanıla VaakEye güvenlik sistemi, güvenlik kameralarını sürekli izleyerek şüpheli etkinlikleri tespit ediyor ve güvenlik personelini uyarıyor. Şirket yakında Amazon tarzı otomatik ödeme yöntemini de başlatmaya hazırlanıyor.

Japonya merkezli VaakEye ilk ürününü Mart 2018’de müşterilerle buluşturmuştu. Güvenlik kamerası başına 162 dolara mal olan güvenlik sistemi, bulut tabanlı derin öğrenme yetisine sahip yapay zeka ile anlık gelen tüm görüntüleri kontrol ediyor ve şüpheli görüntülerde uyarı veriyor.

Güvenlik sistemi 100 bin saat üzerinde görüntüyü kullanarak oluşturulmuş. Bu görünlerin bir kısmı aktörlerle gerçekleştirilmiş, bir kısmıysa gerçek hayatta yaşanan suç olaylarına ait. VaakEye, bir ürün cebe veya çantaya konulduğunda da fark edebiliyor ve bu müşterinin şüphelilik oranını arttırıyor. Belli bir noktadan sonra da alarm devreye giriyor. Sistemin geliştiricisi Ryo Tanaka, Japonya’da 50’nin üzerinde mağazada kullanılan güvenlik önleminin yüzde 81 orannda başarılı olduğunu açıkladı.

Vaak’ın bir sonraki adımı ise Ağustos ayında kasasız alışveriş sistemini faaliyete geçirmek. Mevcut güvenlik sisteminin bir uzantısı olan VaakPay, müşterilerin kasaya uğramadan ödemesini otomatikman sağlayacak. Benzer bir ödeme sistemi olan Amazon Go’dan farklı olarak müşterilerin VaakPay hesabı açmaları gerekiyor.

Kaynak:https://newatlas.com

Total
0
Shares
Önceki haber

Atıkları Hissederek Ayıran Geri Dönüşüm Robotu

Sonraki haber

Dijital Dönüşüm Sırası Öğrenci Yurtlarında!

İlginizi çekebilir