Huawei, ABD Yaptırımları Sonrası Akıllı Telefon Yonga Üretimini Durduruyor

Çinli Telekom devi Huawei, ABD yaptırımları nedeniyle akıllı telefon yonga üretiminin Eylül ayından itibaren durduracağını ve bunun “büyük kayba” neden olacağını açıkladı.

Telekomünikasyon ağ hizmetlerinde dünya liderliğine sahip olan Çinli teknoloji devi Huawei, ABD – Çin çekişmesinde kilit şirket haline geldi. Firmanın CEO’su Yu Chengdong, bir konuşmada şirketin üst düzey yonga seti olan Kirin 9000’in üretimini ABD yaptırımları nedeniyle 15 Eylül tarihinden itibaren askıya alacaklarını açıkladı.

ABD yönetimi, geçtiğimiz yıl alınan kararla Huawei’nin ABD’li donanım ve yazılım teknolojilerine erişimini yasaklamıştı. Yasak kararı geride bıraktığımız Mayıs ayında sıkılaştırılırken, Beyaz Saray dünya çapındaki satıcıların Huawei için parça üretmek üzere ABD teknolojisini kullanmasını yasakları kapsamına dahil etmişti.

ABD teknolojileri kullanarak Kirin 9000 yonga seti üreten Tayvan Semiconductor Manufacturing CO (TSMC) firması artan baskılar nedeniyle Mayıs 2020 itibariyle Huawei’den sipariş almayı kesmişti. Huawei’nin akıllı telefonlarına yonga seti üretebilecek kapasitesi bulunmuyor. Bu nedenle Huawei’nin bu yılki akıllı telefon dağıtım rakamları 240 milyonun altına düşecek. Huawei CEO’suna göreyse bu firma için çok büyük bir kayıp anlamına geliyor.

İngiliz hükümeti de ABD’nin baskılarına boyun eğerek Pekin’den gelen misilleme uyarılarına rağmen, 2027 yılında Huawei teknolojilerini 5G ağından tamamen çıkaracağını beyan etti.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite