Huawei CEO’su ABD Teknolojileri Olmadan Hayatta Kalabileceklerini Düşünüyor

Huawei’nin CEO’su Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticari savaş ile ilgilenmediğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletlerinin uyguladığı yaptırımlar sonucu en çok dikkat çeken isimlerden biri olan Huawei’nin CEO’su Ren Zhengfei, ABD teknolojilerine ihtiyaç duymadıklarını söyledi.

Bir röportaj sırasında Amerika’nın uygulayacağı yasakların kendisini endişelendirmediğini söyleyen Zhengfei “ABD olmadan da hayatta kalabiliriz. Orayla aramızda hiç bir anlaşma yok, orada hiç cihaz satmıyoruz. Çin-ABD arasında ticaret savaşı beni hiç ilgilendirmiyor.” dedi.

Bu yıl içerisinde Huawei casusluk suçlamaları ile karşı karşıya kalmış, kullanıcılarının bilgilerini Çin hükümetine göndermek ile suçlanmıştı. Firma bu suçlamaları reddederek, amerikan yetkililerinin herhangi bir kanıt sunulmadan suçlamalarda bulunduğunu söylemişti. Ardından Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump Huawei firmasını yasaklı listesine almış ve herhangi bir amerikan firmasının Huawei ile iş yapmasını engellemişti.

Huawei gelen yasaklamaların ardından kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’yi duyurdu. Kendi yongalarını geliştirmeye başladıysa da, Intel ve Qualcomm ile olan çalışmaları da devam ediyor. Zhengfei’nin açıklamaları da, şirketin amerikan teknolojisi olmadan devam etme konusunda hazırlıklı olduğunu gösterir şekilde. Android gibi büyük bir ekosistemi geride bıraktıklarında ne kadar başarılı olacaklarını zaman belirleyecek.

Total
112
Shares
Önceki haber

Yeni Adobe Eklentisi Sahte Fotoğrafları Tespit Edebilecek

Sonraki haber

Apsiyon, EMEA Bölgesi’nin En Hızlı Büyüyen İlk 500 Teknoloji Şirketi Arasında

İlginizi çekebilir