Huawei Denizaltı Kablo İşini Satıyor

Çinli teknoloji devi, ABD yasağının getirdiği sonuçlarla boğuşmaya devam ettiği için denizaltı kablo şirketini satmayı planlıyor.

Bugüne kadar Afrika ve Güney Amerika arasında Güney Atlantik Inter Link (SAIL) hattını kuran ve Batı Afrika Kablo Sistemi (WASC) hattını yenileme projesinde bulunan şirket 90’dan fazla benzer projede yer aldı. Bu projeler Huawei Marine’in köklü rakipleri karşısında pazarda dikkat çekmesine ve prestij kazanmasına yardımcı olmuştu.

Huawei henüz konuya ilişkin olarak resmi bir açıklamada bulunmuş değil ancak Hengtong Optic-Electric Co Ltd’nin Şangay Menkul Kıymetler Borsası’na yaptığı başvuruda Huawei Marine’in %51 hissesini alacağını bildirdi.

ABD’nin ulusal güvenlik riski oluşturduğu iddiasıyla ticaret yasağı uyguladığı Huawei telekom pazarında büyük darbe almıştı. Bu ticaret yasağının uygulanmasından çok daha önce Washington, Huawei’nin denizaltı kablo işleri konusunda endişeleri olduğunu bildirmişti.

Huawei’nin işlerinde ulusal güvenliği tehdit ettiğini kanıtlayacak hiçbir delil olmamasına rağmen, Amerika, müttefiki olduğu ülkelere aynı önlemleri alması için baskı uyguluyor. Amerika kanadı, İngiltere’nin Huawei’ye yasak getirmezse istihbarat paylaşımını sınırlayabileceğini açıkça ifade etti. Geçtiğimiz ilkbahar döneminde konuya ilişkin bir rapor yayınlaması beklenen İngiltere ise şu an için durumu değerlendirme altında tutuyor.

Kaynak: TechRadar

Total
14
Shares
Önceki haber
Siber Güvenlik

Siber Güvenliğe Hız Kazandıran ATAR, Infosecurity Europe 2019’da Dünyaya Tanıtıldı

Sonraki haber

Uber, Helikopterle Taşımacılığa Başlıyor

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin eşit, hızlı ve özgür internet altyapısını Teknopark’lara TurkNet getiriyor!

Bireysel ve kurumsal kullanıcılara kotasız ve taahhütsüz olarak 1.000 Mbps maksimum hızda interneti tek fiyatla sunan TurkNet, Türkiye’nin girişimci ve teknoloji geliştiricilerine küresel rekabet avantajı sunacak altyapı desteği için Teknopark’lara yatırımını artırıyor. Teknoloji geliştirme faaliyetlerinde girişimlerin fiber internet altyapısıyla ilgili ihtiyaçlarına odaklanan TurkNet, teknolojide inovasyon yaratmaya ve kurumların küresel rekabette daha başarılı olmasına destek olmaya devam edecek.
Devamını oku