Huawei ile Almanya Arasında Gerginlik Bir Misillemeye Sebep Olabilir

Amerika Birleşik Devletleri arasındaki anlaşmazlıklar devam ederken, başka ülkeler de olaya dahil olmaya başladı. Huawei ile Almanya arasındaki gerginlik bir misilleme kararına yol açabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin özellikle Huawei üzerinde yoğunlaşan Çin ambargosunda, diğer Avrupa ülkelerini de yanında istediği bilinen bir gerçek. Bu ülkelerden birisi olan Almanya ile Huawei arasında soğuk rüzgarlar esmeye başladı bile.

Almanya doğrudan Huawei adını vermese de, Çin merkezli şirketlerin 5G konusunda güven vermediğini söyledi. Bu sözlerin üzerine Çin, Almanya Büyükelçisi Wu Ken tarafından yapılan açıklama ile sert bir cevap verdi.

Wu Ken tarafından yapılan açıklama, Huawei’ye karşı alınan bu tavrın karşılıksız bırakılmayacağı yönünde oldu. Eğer Huawei 5G ekipmanların tedarikçisi olarak devre dışı bırakılırsa, Çin’in misillemede bulunacağını ve Mercedes, BMW gibi Alman asıllı otomobillerin güvensiz ilan edileceği belirtildi. Çin’de satılan Alman araçların sayısının milyonları bulduğu düşünülünce bu oldukça ciddi bir tehdit. 

Huawei, kendisine yöneltilen casusluk suçlamalarının doğru olmadığını her defasında dile getiriyor. Çin hükümeti de olası bir dışarıda bırakılma durumuna hazırlık olduğunu ve asılsız iddialara karşı alınan önlemlere kayıtsız kalınmayacağını açıkça belirtiyor.

Total
367
Shares
Önceki haber

Robotlar Karanlık Fabrikalara Girdi

Sonraki haber

Samsung 5G Telefon Pazarında Üstünlük Kurdu

İlginizi çekebilir