Huawei Telefonlara Bundan Sonra Ne Olacak?

ABD-Çin arasındaki ticari savaş sonunda Huawei’yi de vurmuş, Google lisansını iptal ederek Huawei’yi dünya genelinde büyük bir sorunla baş başa bırakmıştı.

Google’ın lisansını iptal etmesi demek, Google Play store dahil Google uygulamalarının Huawei telefonlarda artık barınmayacağı anlamını taşıyordu. Huawei telefon sahiplerinin kafası hayli karışırken, Huawei’nin kurucusu ise yaptığı son açıklamada 30 milyar dolar kayıp beklediklerini duyurdu. 

Google ambargosu tek başına kalmayarak Microsoft ve Intel gibi ABD merkezli diğer markalar da buna eşlik etti. Microsoft, mağazasından Huawei marka bilgisayarları liste dışı bırakırken, Intel de desteğini geri çekmekte bir sakınca görmedi. 

Tüm bu olumsuz tablo Huawei telefonların geleceğiyle ilgili büyük bir soru işareti yaratırken, son haftalarda ise tablo tersine dönmeye başladı. Önce Microsoft, Huawei bilgisayarları tekrar mağazaya koyup Windows 10 güncelleme desteğini bu cihazlara vermeyi sürdüreceğini açıklarken, Intel ise Huawei cihazlara desteğin süreceğine vurgu yaptı.

Ancak asıl önemli gelişme, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde G20 Zirvesi kapsamında yaptığı açıklamaydı. Trump, açıklamasında ABD merkezli şirketlerin Huawei cihazları satabileceğini belirtti. Ancak ulusal güvenlik sorunu söz konusu olmazsa diye de özellikle vurgu yaptı. Peki bu sözler ne anlama geliyor?

Huawei ambargosunun sadece Çinli şirketi değil; aynı zamanda Huawei ile gelir paylaşımında olan pek çok Amerikan şirketini de yakından ilgilendiriyor. Huawei özellikle bu durumun altını ısrarla çizmeye çalışırken, iki taraflı bir kaybın yaşanacağına özellikle vurgu yapıldı. Trump’ın açıklaması ise bu nedenle çok da şaşırtıcı olmadı; ancak Huawei derin bir nefes aldı elbette.

Trump’ın bu açıklamasında Google’a dair bir not yoktu; ancak Google’ın bu açıklamayla birlikte Huawei ile bir sorunu kalmayacağı kesin gibi görünüyor. Huawei telefon sahiplerinin ise şu an için endişe edecek bir durumu kalmadı; zira işler yoluna giriyor gibi. Huawei telefonların pek çoğu da zaten Android Q güncellemesini almayı sürdürecek.

Ancak Huawei, benzer bir problemin tekrar canını sıkmasını istemeyeceğinden kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalarını sürdürecek. Ark OS adıyla anılan bu özel işletim sistemi daha yolun başında olsa da, Huawei her ihtimale karşı bu işletim sistemine yatırım yapmayı sürdürecek. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Florida Siber Korsanlara 460.000 Dolar Ödedi

Sonraki haber

Samsung CEO’su Galaxy Fold’da Aceleci Davrandığını Kabul Etti

İlginizi çekebilir