Huawei Telefonlarının Geleceği Ne Olacak?

ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimden en çok etkilenen marka olan Huawei telefonların ne olacağı herkes tarafından merak ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret geriliminin son kurbanı Huawei olmuştu. ABD yönetimi bir kararname yayınlayarak Amerikan markalarının ulusal güvenliği tehlikeye sokacak ülkelerin şirketleri ile işbirliği yapmasını yasaklamıştı. Daha sonra 90 gün ötelenen bu kararın hemen ardından Google, Huawei ile olan ilişkilerini askıya almıştı.

Huawei telefonlarının geleceği ne olacak?

Alınan karar gündeme bomba gibi düştü ve dünya çapında farklı etkilerini görmeye başladık. Kararla beraber birçok kullanıcının aklına ‘Huawei telefonlarına ne olacak’ sorusu geldi. Google ve Huawei tarafından yapılan açıklamalarda mevcut telefonlara güncelleme geleceği ancak henüz çıkmayan modeller konusunda bir belirsizlik olduğunun altı çizilmişti.

Yani halen satışta olan veya daha önce satın alınan Huawei (ve alt markası olan Honor) marka telefonlar Android işletim sistemi güncellemeleri ve güvenlik yamalarını alacak. Bu önemli zira bir telefonun güncelleme alamıyor olması büyük bir sorun. Zira yeni güncelleme geldikçe eski işletim sistemlerine olan destek de giderek azalıyor. Bu da uzun vadede telefonların işlevsiz hale gelmesi anlamına geliyor. Bu konuda Huawei ve Honor modellerini alanların başının ağrımayacağını söyleyebilirim. Yani güncellemeleri alacaklar ve telefonları kullanım ömürleri süresince (makul bir noktaya kadar) güncelleme alacak.

Yeni modeller konusunda ne olacak?

Peki henüz çıkmayan ya da duyurulmayan modeller konusunda ne olacak? Yani birkaç ay sonra satışa sunulacak olan bir Huawei ya da Honor telefonuna Android güncellemeleri gelecek mi? Bu konu biraz belirsiz gibi. Huawei ve Google arasında görüşmelerin devam ettiği hatta Çin ile ABD arasında bu konular özelinde görüşmeler yapıldığı biliniyor. Özellikle ABD tarafında bir yumuşama ve geri adım ihtimalinin olduğu da gelen bilgiler arasında.

Aslında alınan karar sadece Huawei’yi değil aynı zamanda Google’ı da ciddi anlamda etkiliyor. Zira şu anda dünya çapında (Samsung’tan sonra) en fazla Android işletim sistemli telefon üreten marka Huawei. Yani Google’ın en sadık iş ortaklarından biri Huawei olduğu için bu karar aynı zamanda Google’ı da ciddi olarak etkileyecektir.

Kişisel fikrim bu konuda bir orta yol bulunacak. Alınan kararın 90 gün ertelenmesi (kaba bir hesapla Ağustos sonuna kadar süre tanındı) bir orta yol bulunacağının sinyali gibi geliyor bana. Zira iki tarafın da önemli çıkarlarının zedeleneceği bir kararın sürdürülebilir ve uygulanabilir olması pek mümkün görünmüyor. Bunun ipuçlarını Huawei’yi üyelik listelerinden çıkaran meslek birliklerinin ve bazı markaların geri adım atmasıyla gördük. Günümüz ticari dünyasında her iki tarafı da zora sokacak bu tarz bir kararın alınması ve uygulanmasını mümkün görmüyorum.

Ancak bu radikal kararın bazı sonuçları da oldu: Huawei Android’e bağlı kalmaktansa kendi işletim sistemini geliştirme çalışmalarına hız verdi. Daha önce de kendi işletim sistemi ile ilgili çalışmalar yaptığı bilinen marka bu konudaki çalışmalarını daha da hızlandırdı. Uzun vadede bu tarz bir çalışma sonuç verir mi bilinmez ama bir yerden de başlamak lazım.

Uzun lafın kısası: Halen satışta olan bir Huawei ya da Honor marka telefonunuz varsa içiniz rahat olsun. Yapılan açıklamalara göre mevcut modeller güncelleme alacak. Bundan sonra çıkacak modellerin akıbeti ise şimdilik biraz belirsiz olsa da ben bu konuda optimistim ve bir orta yıl bulunacağını düşünüyorum.

Total
0
Shares
Önceki haber

MIT, Sahte Resim Oluşturan ve Tespit Edebilen Yapay Zeka Geliştirdi

Sonraki haber

HONOR 8S Türkiye’de Ön Siparişe Açıldı

İlginizi çekebilir

Bitcoin son iki haftada en çok kazanç sağlayan yatırım aracı olmayı başardı

“Yıl başından bu yana en iyi 2 haftasını geçiren Bitcoin, cuma gününe 34.000$ üzerinde giriş yaptı. Spot Bitcoin ETF’ine yönelik olumlu beklentiler ve Ortadoğu’da yaşanan gerilimin ardından güvenli liman algısı ile oldukça güçlü bir yükseliş performansı sergileyen Bitcoin şu sıralar 34.100$ bölgesinden işlem görüyor. 34.400$ teknik ve 35.000$ psikolojik direncinden ilk etapta ret alsa da 34.000$’ı destek bölgesi halinde getirmesi kısa ve orta vade için daha uzun bir boğa beklentisini güçlendiriyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, kripto para piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.
Devamını oku

Çekirdekten Bardağa Kahvede 113 Yıllık Melitta Lezzeti Türkiye’de

Türkiye’nin en çok sevilen içeceği kahve, Melitta’nın çekirdekten bardağa her aşamasında yer aldığı ürünleriyle tüketiciye sunuluyor. Hakman Elektronik’in distribütörü olduğu üstün kalitedeki Melitta tam otomatik ve filtre kahve makineleri, öğütülmüş ve çekirdek kahveler, kahve filtre kağıtları ve kahve makinesi temizleme solüsyonları http://www.hakman.com.tr/ ile e-ticaret siteleri ve mağazalardan satın alınabiliyor.
Devamını oku