Huawei Yaptırımlar Karşısında Hazırlıklı Olduğunu Söylüyor

Amerika’nın uyguladığı ticari ambargo sebebiyle Google ile problem yaşayan Huawei, sorunların çözülmemesi durumunda yedek bir planları olduğunu söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan Çin ambargosu ve casusluk suçlamaları yüzünden birçok problem yaşayan Huawei, bütün bunlara rağmen akıllı telefon satışlarını arttırmayı başarmıştı. Şirketin piyasaya yeni sürdüğü telefonlarda Google uygulama ve hizmetlerini kullanamaması konusu ise akıllarda birçok soru işareti bulunduruyor.

Huawei’nin başkanı Ren Zhengfei konu hakkında yöneltilen sorulara “Google ile bir işbirliği sağlanamaması durumunda çok iddialı bir yedek planımız var” cevabını verdi. Bu planın ne olduğundan bahsetmemiş olsa da, kendi geliştirdikleri HarmonyOS ve Huawei Mobil Servisleri platformundan bahsediyor olma ihtimali oldukça yüksek.

Huawei’nin alternatif platform olarak sunduğu Huawei Mobil Servisleri (HMS) 50 binden fazla uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Daha popüler olan Google Play Store’un yanında küçük bir sayı olsa da, her geçen gün içeriği geliştirmek için çalışmalar devam ediyor. 

Gelen haberlere göre 1 milyon geliştiricinin desteğini alan HMS ekosisteminin genişlemesini sağlayacak geliştiricilere ödenmesi için 1 milyar dolarlık bir fon oluşturulması da Huawei’nin planlarının arasında.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite