Huawei’den Amerika’ya: “Yayınlayın, Tüm Dünya Görsün”

ABD’nin Çinli teknoloji devi Huawei’yi haraç alma ve hırsızlıkla suçlaması sonrasında Huawei mevcut delillerin açık bir şekilde paylaşılmasını istedi.

ABD Adalet Bakanlığı dün Çinli teknoloji devi Huawei’ye karşı bir iddianamede bulunmuş ve firmayı aralarında hırsızlık ve rüşvet alma gibi ciddi suçların da bulunduğu bir dizi konuda suçlamıştı. Her ne kadar suçlar son derece ciddi olsa da iddianame bu suçların işlendiğine dair yeterli delil sunamamıştı.

Huawei kanadı ise ABD yetkililerine yaptığı çağrı ile mevcut tüm delillerin halka açık olarak paylaşılmasını istedi ve suçsuz olduğunu ilan etti. Huawei sibergüvenlik şefi John Suffolk konuya ilişkin olarak şu yorumda bulundu:

“Yetkililerden utanmamalarını ve delilleri saklamamalarını rica ediyoruz. Elinizde durumu açıklayan bir belge varsa yayınlayın, tüm dünya görsün.”

Suffolk bilhassa Huawei’nin kurduğu iletişim ağlarında arka kapı bırakarak diğer ülkelerin iletişim ağlarına sızdığı ve casusluk yaptığı suçlamasına dikkat çekerken, ayrıca diğer firmaların ticari sırlarını çalarak kendi amaçları için kullandıkları konusunun da ağır bir itham olduğunu belirtti.

ABD’nin Huawei ticari yasağı yürürlüğe girmeden önce şirketin akıllı telefon bölümü Samsung’un liderliğini alarak dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi olma ünvanına erişmek üzereydi. Şu anda bile şirket Samsung’un ardından ikinci sırada yer alıyor ve Apple gibi firmaların önünde bulunuyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite