Huawei’nin HarmonyOS İşletim Sistemi Akıllı Telefonlara Geliyor

Amerikan teknolojilerini donanım ve yazılımlarında kullanamayan Huawei kendi işletim sistemiyle yola devam ediyor.

Huawei, HarmonyOS işletim sisteminin ikinci sürümünü duyurdu. İkinci sürümle birlikte işletim sistemi akıllı telefonlar da dahil olmak üzere daha geniş cihaz yelpazesinde boy gösterecek. Çin’in Shenzhen kentinde gerçekleştirilen geliştiriciler konferansında duyuru yapan Huawei, HarmonyOS 2.0 SDK’nın beta sürümünü geliştiricilerin kullanımına sundu. İşletim sistemi başlangıç olarak yalnızca akıllı saatler, araba kafa üniteleri ve TV’leri destekleyecek.

Çinli akıllı telefon devi ayrıca geliştiricilerin işletim sisteminin açık kaynaklı bir sürümünü geliştirmelerine olanak tanıyan OpenHarmony projesini de hayata geçiriyor. Bu hamle ile firma Android’in AOSP’sine benzer bir iş ortaya koyacak. Başlangıç olarak HarmonyOS yalnızca 128 GB belleğe sahip cihazları destekleyecek ancak gelecek yıl Nisan ayına kadar 4 GB belleğe sahip cihazlar da desteklenecek, nihayetinde 2021 Ekim ayında bellek sınırı kaldırılacak.

HarmonyOS, Çin devinin Amerikan şirketleriyle iş yapmasını yasaklayan yaptırımlara karşı bir siper görevi üsteneceği için stratejik olarak Huawei için büyük öneme sahip. Huawei şu anda Android tabanlı telefonlarını Google hizmetleri olmadan satışa sunmak zorunda kalıyor. Bu da Çin dışındaki işine büyük ölçüde darbe vuruyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite