Huawei’nin Yeni İşlemcisi Kirin 990 5G, Kamera ve Batarya Peformansını Arttıracak

Aynı kategoride bulunan işlemcilere oranla %36 daha küçük olan yonga seti gelecek dönem taşınabilir telefonlar için önemli bir gelişme.

Amerika ile yaşanan ticari savaşın da etkisiyle kendi yazılım ve donanımlarını üretme sürecine hız kazandıran Huawei, IFA 2019 kapsamında yonga seti Kirin 990 5G’yi tanıttı. 5G destekli yonga setlerine kıyasla %36 daha küçük olan Kirin 990 5G, platform ve 5G modemi aynı kalıpta birleştiriyor.

Kirin 990 5G, 7nm Plus EUV ile düşük enerjide çalışıyor ve AI (yapay zeka) kaynaklı geliştirmeler içeriyor ki bu da yonga setinin enerji tüketimi konusunda nispeten verimli olduğu anlamına geliyor. Huawei bu enerji tüketiminin 4G özellikli bir platforma eşdeğer olduğunu söylüyor.

Son kullanıcı bu yonga setinin etkilerini cihazlarında yoğun veri isteyen görevlerde performanstaki başarısıyla fark edebilecekler. Yapay zeka desteği sayesinde en güçlü 5G noktasından veri aktarımı yapan Kirin 990 5G, 5G sinyalinin zayıfladığı bölgelerde 4G kanalına geçiş yapabilecek. Huawei’ye göre bu, rakiplerine göre 5,8 kat hızlı bir performans demek.

Kirin 990 5G’de kullanılan GPU teknolojisi de geliştirilmiş durumda. Yonga setinde yer alan GPU çekirdek sayısı 10’dan 16’ya yükseltilirken bu geliştirmenin görsel uygulamalarda performansı %6 etkileyeceği ve batarya ömrüne %20 katkı sağlayacağı iddia ediliyor.

Huawei telefonları kamera kaliteleriyle de adından sıklıkla söz ettirir. Kameranın ortama görekendini otomatik olarak ayarlaması Huawei telefonlarında başarılı çekimler yapmayı mümkün kılıyor. Kirin 990 5G bu noktada da gelecekteki telefonların performansını etkileyecek geliştirmelere sahip. Yeni görsel sinyal işlemcisi (ISP) %30 daha keskin ve daha detaylı fotoğraf çekimleri sağlayacak. Öte yandan video kalitesinde de %20 iyileştirme dikkat çekiyor.

Huawei’nin, Kirin 990 5G’yi bu ay içerisinde Münih’te gerçekleştirilecek olan etkinlikte tanıtılacağı söylenen Huawei Mate 30 Pro’da kullanması muhtemel.

Kaynak: TheNextWeb

Total
0
Shares
Önceki haber

IFA 2019’a Damga Vuran Teknolojiler

Sonraki haber

IBM: “120 Milyon Çalışanın AI için Yeniden Eğitilmesi Gerekecek”

İlginizi çekebilir

Zaxe Son Teknolojiler ile Donattığı xLite + Z2 ve Z3 3D Yazıcılarını Dünya Pazarına Sunuyor

3D yazıcı firması Zaxe, teknoloji dünyasında çığır açacak üç yeni modele imza attı. Ar-Ge ekibiyle uzun süredir geliştirdikleri yazılım, donanım ve yenilenmiş tasarımları ile Zaxe ‘xLite+’, ‘Z2’ ve ‘Z3’ modellerini, dünya pazarları ile aynı anda Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde tüm kullanıcılarına tanıtacak.
Devamını oku