Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi Android’e Rakip Olmayacak

Amerika ile yaşanan ticari kısıtlamalar sebebiyle kendi teknolojilerini geliştirmeye yoğunlaşan Huawei’nin işletim sistemi Android’in rakibi olmayı amaçlamıyor.

Çinli haber ajansı Xinhua tarafından yapılan habere göre geliştirme süreci Amerika ile yaşanan krizden çok öncesine dayanan Hongmeng işletim sistemi Android’e kıyasla daha basit işlevlerle öne çıkıyor. Haber ajansına göre Hongmeng işletim sistemi Android’e rakip bir yazılım olması değil, nesnelerin interneti (IoT) teknolojilerinde kullanılması amacıyla geliştirilmiş.

Ancak bu haber tabii ki Huawei’nin tam teşekküllü bir mobil işletim sistemi geliştirmediği veya Hongmeng’in zaman içerisinde daha fazlasını yapacak şekilde geliştirileceği anlamına gelmiyor.

Trump yönetiminden gelen kısıtlamalar sebebiyle Çinli telefon üreticisi Huawei Amerikan teknolojisi yazılım ve donanımlardan faydalanarak telefon geliştirememiş ve bu şirkette önemli bir krizin yaşanmasına sebep olmuştu.

Huawei güvenlik konusunda pek çok ülke için kafalarda soru işareti oluşturuyordu ancak kimse Amerika kanadından böyle ani bir yasak kararı çıkmasını da beklemiyordu. Bu tarz gelişmeler karşısında Huawei’nin kendi geniş kaynaklarını kullanması hiç de şaşırtıcı olmaz.

Total
0
Shares
Önceki haber

Google, Kısıtlamalara Devam Ediyor: Gmail’e Denetim Başladı!

Sonraki haber

Dijitalleştiremediğimiz KOBİ’lerimizden misiniz?

İlginizi çekebilir