Huawei’ye Kötü Haber: Amerika Kara Listeye Aldı

Akıllı telefon pazarının yükselen yıldızı Huawei, başta Google olmak üzere Amerikan Hükümetinin izini olmaksızın hiçbir Amerikalı teknoloji firmasının ürününü kullanamayacak. Peki bu ne demek oluyor?

Amerikan Başkanı Donald Trump tarafından kara listeye alınması talimatı verilen Huawei’yi gelecekte zor günler bekliyor olabilir. Nitekim bu olay sonrasında Google, Huawei ile yazılım, donanım ve servis hizmeti odaklı iş birliğini askıya almış durumda.

Google’ın bu hareketi sonrasında, gelecek Huawei marka akıllı telefonlar Google’ın popüler servis hizmeti ve uygulamaları olan Google Haritalar, YouTube ve Gmail gibi ürünleri kullanamayacak. Google yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre mevcut Huawei akıllı telefon kullanıcıları Google uygularını indirmeye ve kullanmaya devam edebilecekler.

Huawei’nin kara listeye alınmasıyla birlikte Çin’in ülke dışındaki akıllı telefon işinde büyük bir sıkıntıya yol açabileceği söyleniyor. Nitekim bu karar sonrasında Huawei marka telefonlar Google’ın Android işletim sistemi güncellemelerine erişemeyecek. Haber kaynağı Reuters’a göre Huawei gelecekteki telefonlarında yalnızca Android’in açık kaynak kodlu versiyonunu (AOSP) kullanabilecek. Ancak hatırlatalım, Android’in bu halka açık versiyonunda Google’ın popüler uygulamaları yer almıyor.

Çinli akıllı telefon üreticisi devi Huawei yaptığı açıklamada son birkaç yılını Android işletim sisteminde kısıtlamaya gidilmesi ihtimalinde gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Geliştirilen kimi uygulama ve servis hizmetleri Çin’de satılan ürünlerde kullanılmaya başlanmıştı. Bu yüzden yaşanan bu hareketliliğin Huawei’nin Çin pazarına büyük bir etki etmeyeceği söyleniyor. Ancak Huawei’nin ikinci büyük pazarı olan Avrupa’da Google servislerinin kullanılamayacak olması, akıllı telefon üreticisine büyük bir darbe olabilir.

Huawei’yi bekleyen sıkıntılar sadece Google servis hizmetleri ve uygulamalarının durdurulması değil. Akıllı telefon pazarının önemli donanım ve çip üreticileri olan Intel Corp., Qualcomm Inc., Xilinx Inc. ve de Broadcom Inc. firmaları, çalışanlarına kritik güncelleme ve akıllı telefon bileşenleri konusunda Huawei’ye şu an için destek olmamalarını dile getirdi.

Kaynak: https://www.reuters.com

Total
11
Shares
Önceki haber

Dijital Pazarlama, Doğru Ürünü Doğru Müşteriyle Buluşturuyor

Sonraki haber

Çin’in “Yapay Güneş” Reaktörü Temiz Enerjiye Erişimi Sınırsız Hale Getirebilir

İlginizi çekebilir

21. Yüzyılın Teknoloji Devrimini Metal Yakalılar Yapacak

Covid-19 dijitalleşmenin fitilini ateşledi. 10 yılda yaşanacak teknolojik gelişmeler 1 yıla sığarken artık ofis işlerini yapan beyaz yakalı ve üretim ile hizmet sektöründeki mavi yakalıların yanında 3D yazıcılar, yapay zekaya sahip otomobiller ve robot üretimiyle ‘Metal Yakalı’ kesim de geldi. Teknoloji uzmanlarına göre 10 yıl içinde üretimin büyük bölümünü 3D yazıcılar yapacak, geleceğin en önemli mesleklerinden birini 3D üretim mühendisliği oluşturacak. Baş döndürdüğü kadar gerekli de olan bu teknolojik değişimde Türkiye ise 3D yazıcı sektörünün yerli lideri Zaxe ile hem öncü hem de değişimin merkezi olacak.
Devamını oku