Huawei’ye Ticari Yaptırım Uygulaması 90 Gün Ertelendi

Amerika Birleşik Devletleri tarafından Huawei firmasına konan ambargonun başlama süresi 90 gün daha ertelendi.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yöneltilen casusluk suçlamaları sebebiyle ticari ambargo uygulanmaya başlanan Huawei, karşılıklı görüşmeler sonucu ambargonun tarihini üçüncü kez ertelemiş gözüküyor. Çin merkezli Huawei, sattığı ürünler ile amerikan vatandaşlarını gözetlediği iddiası ile suçlanmış, şirket ise bunun gerçek olmadığını savunmuştu.

2019 yılının mayıs ayında Huawei’ye sağlanan 90 günlük ambargo muafiyeti, 19 Ağustos tarihinde tekrar 90 gün olacak şekilde uzatılmıştı. Kasım ayı sonuna doğru yaklaşırken, tekrar ambargo şartlarına dönülüp dönülmeyeceği konusu merak ediliyordu. Yaklaşık 200 amerikan şirketi Huawei ile iş yapmaya devam etmek istediğini belirtmişti.

Gerçekleştirilen görüşmelerin ardından “Geçici Genel Lisans Uzatması” anlaşması üçüncü kez uzatıldı ve Huawei 17 Şubat 2020 tarihine kadar Amerika ile olan ticari faaliyetlerine devam edebilecek. Güvenlik araştırmalarının gidişatına göre bu tarihte tekrar uzatma yapılıp yapılmayacağı ya da ambargonun kaldırılma ihtimalleri üzerinde görüşmeler yapılacak.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite