Huawei,Yeni Amiral Gemisi Mate 30 Pro’yu Tanıttı!

Ticari savaşlardan sonra çıkış yapacak ilk Huawei telefonu pazarda nasıl bir etki bırakacak?

Huawei yeni amiral gemisi olacak Mate 30 Pro ile ilgili bilgileri yayınlamaya başladı. Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden olan Çinli teknoloji devi, Trump’ın getirdiği ticari yasaklar sonrası en önemli cihaz çıkışlarından birini gerçekleştirecek. Huawei’nin ürettiği cihazlarda Amerikan teknolojilerini kullanma engelinin etkisiyle Mate 30 Pro, Android işletim sistemine sahip olan ancak Google uygulamaları içermeyen bir telefon olarak çıkış yapıyor. Hatta öyle ki firma “Android” kelimesini dahi ürünün tanıtımında kullanamayacak.

Google uygulamaları yerine Huawei Mobil Servisleri isimli bir hizmetle kullanıcılarının karşısına çıkacak olan teknoloji devi, bu servis hizmetini Google Play’in olmadığı Çin’de zaten kullanıyordu. Huawei Mate 30 Pro ile bu hizmet artık Avrupa ve diğer ülkelerde de faaliyete geçmiş olacak.

Peki Google uygulamalarının olmaması Mate 30 Pro için ne demek? Google Play mağazası, Google Maps ve YouTube gibi uygulamaların yer almaması kullanıcıların tercihini ne ölçüde etkileyecek? Huawei’ye göre müşteriyi korkutacak bu eksiklik sebebiyle firma bu yıl tüketici elektroniği işinde 10 milyar dolarlık düşüş bekliyor.

Öte yandan Huawei, Mate 30 Pro’nun üst düzey teknolojiyle donatılması için kolları sıvamış. Detaya indiğimizde 6,53 inç, 2400×1176 çözünürlüğe sahip OLED ekrana sahip olan Mate 30 Pro, arka panelde 4 kamera desteğine sahip. Bu kameralardan birisi 40MP ve sadece video kaydı için öne çıkarken, diğer 40MP kamera resim çekimlerinde kullanılıyor. iPhone 11’in yoğun eleştiri alan kamera modülüne kıyasla Mate 30 Pro’nun daha şık bir tasarım seçimiyle öne çıktığı söylenebilir.

Huawei’nin kendi işlemcisi olan Kirin 990’a sahip olan Mate 30 ve Mate 30 Pro, 5G desteğine de sahip olacak. Amerika’da çıkış yapmayacak olan telefon Avrupa pazarında 1.099 euro ve 1.199 euroluk fiyat etiketleriyle boy gösterecek.

Kaynak: ArsTechnica

Total
1
Shares
Önceki haber

İş Dünyasının Geleceğini Etkileyecek 3 Ana Trend

Sonraki haber

Amazon, İklim Değişikliği ile Mücadele için 100.000 Elektrikli Kamyon Siparişi Verdi

İlginizi çekebilir

Acer, Ultra İnce ve Oyuncu Dizüstü Bilgisayarlar Kategorisinde %25 Pazar Payına Ulaştı

Koronavirüs pandemisi tüm sektörlerde üretim ve tedarik zinciri aksamalarına yol açarken, iş akış süreçlerini başarılı bir şekilde yöneten Acer, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde masaüstü ve dizüstü PC ile iş istasyonu pazarında geçen yılın aynı dönemine göre %15 büyüme kaydederek küresel ölçekte en hızlı büyüyen bilgisayar üreticisi oldu. Oyuncu dizüstü bilgisayarları ve ultra ince dizüstü bilgisayarlar için 2018’de belirlediği pazar payı hedeflerine ulaşan şirket, önümüzdeki dönemde de %25’lik hedef pazar payına ulaşacağını belirtti.
Devamını oku