Hyundai’den Elektrikli Araç ve Batarya Üretimine 5,5 Milyar Dolar Yatırım

Güney Koreli araç devi Hyundai, Amerika’nın Georgia eyaletinde elektrikli araç ve batarya üretimi için üs kurmak için harekete geçti. Fabrika 8.100 kişiye iş istihdamı sağlayacak.

Araç üreticilerinin elektrikli araçlara olan yatırımı gün geçtikçe artıyor. Güney Koreli araç üreticisi Hyundai, yaklaşık 3 bin dönümlük arazi üzerine elektrikli araç ve batarya üretimi odaklı fabrikasını 2025 yılında faaliyete geçirmeyi planlıyor. Amerika’nın Georgia eyaletinde kurulacak fabrikanın temelleri 2023 yılında atılacak ve planlara göre her yıl 300 bin elektrikli araç üretilecek. 

Şu an için birisi hibrit olmak üzere 3 elektirkli araç modeli bulunan Hyundai’nin yeni fabrikayla birlikte EV alanındaki seçenek gamını da artırması bekleniyor. Hyundai Kürsel COO’su Jose Munoz, yeni fabrika sayesinde 2028 yılına kadar 6 yeni modeli piyasaya süreceklerini belirtti.

Yaşanan bu gelişme yanı sıra Hyundai, 2025 yılına kadar Amerika’da farklı teknolojik alanlara 10 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planlıyor. Yatırımın 5,5 milyar dolarlık kısmı yeni elektrikli araç fabrikasına ayrılırken, otonom sürüş, yapay zeka, robot teknolojileri ve gelişmiş hava araçları alanlarında AR-GE çalışmaları gerçekleşecek. 

Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde vergi indirimiyle birlikte teknoloji odaklı yatırımları çekmeye çalışan çeşitli anlaşmalar yapılıyor. Bir diğer örnekte Georgia eyaleti, Rivian markasını üretim için eyalete çekebilmek adına 1,5 milyar dolarlık vergi indirimi sağladı.

Toyota markası ise Kuzey Kaliforniya’da batarya üretimi odaklı fabrika için 1,29 milyar dolarlık bir yatırım yaptı. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Dijital Ödemede Engeller Teknolojiyle Aşılıyor

Sonraki haber

“Hedef 1 milyondan fazla haneye TurkNet GigaFiber götürmek”

İlginizi çekebilir

Teleperformance Türkiye’de Yerel Operasyonlar Kartal Tıknaz’a Emanet

Çağrı merkezleri ve satış sonrası hizmetlerde 22 yıllık deneyime sahip olan sektörün önemli yöneticilerinden Kartal Tıknaz, Teleperformance Türkiye’nin yeni yerel operasyonlardan sorumlu genel müdür yardımcısı (COO-Domestic) oldu. 2021 yılının hemen başında gerçekleşen bu önemli transferle Teleperformance Türkiye, 2021’e liderlik anlamında da iddialı bir giriş yaptı.
Devamını oku