IBM: “120 Milyon Çalışanın AI için Yeniden Eğitilmesi Gerekecek”

Gelişen teknolojiler karşısında çalışanların yeteneklerini güncel tutmak için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyuluyor.

Yapay zeka teknolojisi gelişerek farklı iş alanlarında etkisini hissettiriyor. Öte yandan bu teknolojinin kullanımı konusunda firmaların çalışanlarını eğiterek yeteneklerini geliştirmesi bekleniyor.

IBM İş Değerleri Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz son 3 yılda yapay zeka teknolojisi alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak dünyanın önde gelen 12 firmasından 120 milyon çalışanın yeniden eğitilmesi gerekiyor. Ancak şirket CEO’ları çalışanların güncel teknolojiler konusunda eğitilmesi için gereklı kaynağa sahip olmadıklarını dile getiriyor.

IBM’den Amy Wright konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Şirketler, artan yetenek açığı  ve işgücü piyasalarındaki yetersizlik karşısında hem geleceklerini hem de dünya çapındaki ekonomilerinde endişelenmeli.”

Yapay zekanın iş alanına olan etkilerine dair tartışmalar yeni sayılmaz. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon usk, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği bir konuşmada pek çok işi geçersiz kılacağını dile getirmişti. Öte yandan bir başka analiz Amerika’daki işlerin %25’i 2030 yılına gelindiğinde yapay zeka tarafından yapılıyor olacak.

Teknoloji devi IBM’e göre şirketlerin acilen bu yetenek açığını kapatmaları gerekiyor. Ancak yapılan araştırmalara göre son 4 yılda yaşanan gelişmeler karşısında çalışanlara eğitim vererek yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlama süreci 10 katına çıkmış durumda.

Yine IBM’in analizlerine göre gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için şirket kültürüne “sürekli öğrenme” alışkanlığı kazandırmak şart.

Kaynak: CNET

Total
0
Shares
Önceki haber

Huawei’nin Yeni İşlemcisi Kirin 990 5G, Kamera ve Batarya Peformansını Arttıracak

Sonraki haber

Netflix, Diğer Dijital Tv Yayınları ve RTÜK ile Yeni Dönem

İlginizi çekebilir