IBM’den Bulut Bilişime 34 Milyar Dolarlık Yatırım

IBM ve Red Hat yeni nesil çoklu bulut platformu sunmak üzere güçlerini birleştiriyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında yüksek marjlı işlere yöneleceğinin işaretlerini veren IBM, 100 yıllık şirket geçmişindeki en büyük satın alma işlemini gerçekleştirerek 34 milyar dolar karşılığında Red Hat’i satın aldı.

1993 yılında kurulan Red Hat, açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı profesyonel bir yazılım şirketi olarak tanımlanıyor. Red Hat genel ve özel bulut ortamlarını birleştiren hibrit bulut teknolojisi alanındaki faaliyetleriyle öne çıkıyor.

Konuya ilişkin bir röportaj veren IBM CEO’su Ginni Rometty satın almanın müşterilerden gelen talepler doğrultusunda gerçekleştiğini dile getirdi. Şirketlerin kritik öneme sahip işlerine yardımcı olmak adına hibrit bulut teknolojisinden faydalanacaklarını ve bunun için önemli bir teknolojiyi sahiplendiklerini açıkladı.

2012’den beri IBM’in CEO’su olan Ginni Rometty şirketi geleneksel donanım ürünlerinden kontrollü bir şekilde uzaklaştırırken bulut, yazılım ve hizmet alanı gibi daha hızlı büyüyen segmentlere doğru yönlendirmeyi başardı. Bu başarı ile IBM yeni yatırımcıların da ilgi odağı haline geldi. Bu iş değişiminin bir sonucu olarak Red Hat satın alımı gerçekleşti.

Kaynak: Reuters

Total
5
Shares
Önceki haber

Siber Saldırıların Şirketlere Faturası 45 Milyar Doları Aştı

Sonraki haber

AT&T Sahtekarlık Çağrılarını Otomatik Olarak Engelleyecek

İlginizi çekebilir

IFS, Axios Systems’i Satın Aldı

İşletmeler, Axios Systems’in lider ITSM ve ITOM çözümleriyle değer zinciri boyunca iş akışlarını tasarlayabiliyor, otomatikleştirebiliyor, basitleştirebiliyor ve kusursuz “Hizmet Anları” sunabiliyor
Devamını oku