IFA 2019’a Damga Vuran Teknolojiler

Teknoloji dünyasının gözü 6-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen IFA 2019 teknoloji fuarının üzerindeydi. Pek çok teknoloji markası yeni oyuncaklarıyla sahneye çıktı. Peki fuara hangi teknolojiler damga vurdu dersiniz? Gelin, fuarın üzerinden kısaca bir geçelim.

Öncelikle IFA 2019, gerek teknoloji markalarından gerekse de ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Teknoloji markalarının bulunduğu standları dolaşırken iğne atsanız yere düşmezdi diyebilirim. Samsung, Nokia ve Vestel gibi bazı teknoloji üreticileri fuar başlamadan önce basın mensuplarına özel bir dizi etkinlik yaptı.

Samsung, 8K TV’lerini yeniden gözler önüne sererken, 55 inç’lik çok daha küçük bir ekrana sahip olan 8K TV’siyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ancak kendi adıma küçük ekranlarda 8K izlemenin pek bir esprisi olmayacak. Çünkü insan gözü 4K ile 8K’yı ayırmakta zorlanıyor. 8K izleyip izlemediğinizi çok büyük bir ekranda izlerken fark etmeniz mümkün. Bu noktada Samsung’un amacı elbette 8K teknolojisini daha ulaşılabilir bir fiyata alıcılara ulaştırmak; ancak bu ekran bunu çözer mi, kullanıcılar görüntü kalitesinden gerçekten etkilenip satın alır mı, zaman içinde göreceğiz.

Galaxy Fold da Samsung’un bir türlü satışa çıkaramadığı meşhur telefonu olma özelliğini halen koruyor. Güney Kore’de geçtiğimiz günlerde satışa sunulsa da Türkiye’de bu yıl satışa çıkmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Telefonu fuarda bulunca elbette yakında kurcalamak istedim; ancak Samsung yetkilileri, basın mensuplarına 3 dakikadan fazla telefonu kullandırtmadı. Uzun bir sırayı bekledikten sonra telefona 3 dakika sonra veda etmek oldukça anlamsız geldi. Neredeyse bir yıl önce tanıtılan bir telefona halen dokunabilmek bile bu kadar zorken (hele bir gazeteci için) kullanıcılara bu cihaz nasıl ulaştırılacak, bilemiyorum.

Sony, Xperia 5 telefonuyla fuarda boy gösterdi. Ancak çok büyük bir yenilik ortada yok. Zaten biliyorsunuz, Sony Mobile bir süre önce Türkiye pazarından çekilmek zorunda kaldı. Bunda sebep ise kötü giden satışlardı elbette.

Huawei, Kirin 990 işlemcisiyle dikkatleri üzerine çekti. 5G teknolojisine de sahip olan bu çipsetin yapabildiklerini izlerken gerçekten de şaşkınlığımızı gizleyemedik. Ayrıntıları halihazırda yayınlanan ilgili haberlerden öğrenebilirsiniz. Şirketin dikkat çeken bir diğer duyurusu ise Huawei P30 Pro idi. Aslında aylar önce satışa çıkan bu telefona şirket pembe ve mavi olmak üzere iki farklı renkli kasa dahil etmiş.

Bu noktada anladığımız Huawei’nin P30 serisi üzerinden bir süre daha kullanıcılarına ulaşmaya devam etmeye niyetli olması. Mate 30’un ise kaderi belirsizliğini koruyor. 19 Eylül’de yapılacak basın duyurusunda Türkiye’den bir gazetecinin davet edilmemesi ise cihazın Türkiye’ye bu yıl gelmeyebileceğini akıllara getiriyor.

Apple’ın 10 Eylül’de duyurusunu yapacağı iPhone 11’ler henüz ortaya çıkmadan bazı kılıf üreticileri bu cihazlara özel kılıf yapıp fuarda sergilemekten çekinmedi. iPhone 11’in internete sızan görüntüleriyle birebir uyumlu olan kılıf da cihazın görüntüsünün bu şekilde olacağını kanıtlıyor.

Vestel, Grundig, Beko gibi yerli markalar da ihracatına yoğunlaşacağı ürünleriyle fuarda ilgi odağı oldu. Standları gezerken Anker’in standına da uğradım; ayak üstü uzun uzun şirketin Türkiye Ülke Müdürü Cem Bodur ile konuşma fırsatı yakaladım. Anker’in projektörden tutun da powerbank ve bebek güvenlik kamera sistemlerine kadar pek çok ürünü bulunuyor. Bu ürünleri doğrudan kendi fabrikalarında üretiyor olmaları da dikkat çekici. Şirketin satışlarının Türkiye’de de hayli iyi gittiğini söylüyor Bodur.

Son olarak Nokia’ya da değinmeden olmaz. 6 yeni telefonun duyurusunu yapan şirket, bu cihazların ikisini akıllı telefon olarak belirledi: Nokia 6.2, Nokia 7.2. Özellikleri bir yana ben en çok tasarımlarını beğendim. Gerçekten de hoş bir görüntüsü var. Ancak cihazların orta segment bir ürün olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Diğer Nokia telefonlardan biri de Nokia 800 Tough… Ne toz ne su ne buz, hiçbir şey bu telefona zarar veremiyor. 2 metreden aşağı fırlatsanız da cihaz bana mısın demiyor. İçinde herhangi bir şey yok; yılan oyununun bulunduğu basit bir telefon; ancak zor koşullarda çalışan ve telefonlarının dayanıklı olması önceliğinde olanlar için ilginç bir çözüm. 

Total
10
Shares
Önceki haber

UPS, 400 km Mesafe Kat Edebilen Elektrikli Araçlarını Tanıttı

Sonraki haber

Huawei’nin Yeni İşlemcisi Kirin 990 5G, Kamera ve Batarya Peformansını Arttıracak

İlginizi çekebilir