IKEA, Akıllı Ev Aletler Teknolojilerine Odaklanıyor

Uluslararası mobilya mağazası IKEA, gelişen teknolojiye paralel olarak ev aletleri teknolojilerine daha dazla yatırım yapma kararı aldı.

Dünya çapındaki mağazalarını ziyaret eden yıllık 780 milyon müşterisi bulunan uluslararası mobilya mağazası IKEA, yayınladığı bir duyuru ile kendi akıllı ev aletlerine yatırım yapacağını ilan etti. Duyurunun, akıllı ev aletleri alanında faaliyet gösteren teknoloji devleri Google ve Amazon’un dikkatini çekebileceği söyleniyor.

IKEA sözcüsü Peter van der Pel, akıllı ev aletleri teknolojisinde geliştirme sürecini hızlandırmak amacıyla önemli ölçüde yatırım gerçekleştirdiklerini ve yatırımın IKEA Çocuk bölümünden bu yana gerçekleştirmiş oldukları en önemli girişim olduğunu dile getirdi. Geliştirilecek akıllı ev aletleri, IKEA’nın halihazırda faaliyet gösterdiği ışıklandırma, oturma odası, çalışma alanı, tekstil, mutfak ve mutfak malzemeleri alanını da kapsayacak.

IKEA’nın ilk akıllı ev aletleri çalışmaları 2015 yılında, Qi uyumlu telefonları kablosuz şarj özelliğine sahip masa ve lambaların satışa sunulmasıyla başlamıştı. 2017 yılında Sonos ile bir iş ortaklığına giden IKEA, uygun fiyatlı akıllı ev ışığını satışa sunarak akıllı ev aletleri alanında seçeneklerini genişletmeye devam etti.

IDC tarafından yapılan analize göre 2019 yılı içerisinde 830 milyon akıllı ev aleti satılacakken, 2023 yılında bu rakamın 1,6 milyar olması bekleniyor. Rakamlara göre neden IKEA’nın akıllı ev aletleri konusunda geliştirme sürecini hızlandıracak önemli yatırımlarda bulunduğunu anlamak mümkün.

Total
3
Shares
Önceki haber

Yurtdışı Alışverişlerinde Son Durum

Sonraki haber

2019 Yılında Kripto Para Borsalarında 3,1 Milyar Dolar Çalındı

İlginizi çekebilir