İletişimin Geleceği Zoomtopia 2020 Etkinliğinde Değerlendirildi

Uzaktan eğitim ve diğer toplumsal konular için 1,5 milyon doların üzerinde yatırım yapılacak. OnZoom, Zapps, Uçtan uca şifreleme ve çekirdek UC platform geliştirmeleri Zoom’un geleceğinde rol oynayacak. Yuan, “Son derece kaliteli, katma değerli bir sanal etkinlik hazırlamak için sıkı bir şekilde çalıştık. Ayrıca Zoom’un en iyi şekilde hizmet edebilmesi vaadimiz için planlama, hazırlık ve faaliyetlerimiz sürüyor. Bu zorlu zamanlarda öğrendik ki, uzaktan çalışma konsepti ‘çalışıyor’. Gelecek yüz yüze ve sanal iletişimin karışımını sunacak. Bugün, yarın ve gelecekte dünyanın ihtiyaçlarını destekleyecek bir platforma sahibiz” dedi

Zoom Video Communications, Inc. (NASDAQ: ZM), online olarak gerçekleştirilen Zoomtopia 2020 etkinliğinde, platformla ilgili iletişimin geleceğini değiştirecek önemli gelişmeleri açıkladı. İki gün süren sanal konferans, Zoom CEO’su Eric S. Yuan’ın şirket vizyonunu paylaştığı sunumla açılırken, bunu şirketin CPO’su Oded Gal’ın ürün sunumu izledi.

Platformdaki yenilikler:

Zoom platformunda yapılacak önemli yenilikler:

 • OnZoom: Zoom kullanıcıları içinücretli, ücretsiz ve bağış toplama etkinlikleri düzenleyebilecekleri benzersiz bir online etkinlik platformu. Etkinlik sahipleri işlerini büyütürken yeni kitlelere erişebilecek ve sisteme gelecek bağış entegrasyonu ile topluma katkıda bulunabilecek. Zoom kullanıcıları bu etkinlikleri keşfedebilecek; bilet hediyesi, favori etkinlikler ve markaları takip edebilecekleri katılımcı panosu gibi ek işlevler sunulan yeni deneyimlere kayıt olabilecekler. Özellik, bugünden itibaren ABD’deki kullanıcılar tarafından açık beta olarak kullanılabilecek ve OnZoom.com’daki WW (eski adıyla Weight Watchers) gibi önemli içerik ortakları ve KOBİ’lerin etkinliklerine katılabilecek. OnZoom hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.
 • Yeni uçtan uca şifreleme (E2EE) özelliği: Bu isteğe bağlı özellik, teknik önizleme sürümünde herkese açılırken, ücretli ve ücretsiz kullanıcılar ise gelecek hafta özelliği kullanabilecekler. Hesap, grup ve kullanıcı seviyesinde etkinleştirilebilen özellik, yöneticinin yapacağı ayarlamaya göre toplantı sahiplerince toplantı bazında etkinleştirilip kapatılabilecek. Etkinleştirildiğinde, Zoom E2EE özelliği Zoom uygulaması kullanan toplantı katılımcılarının arasındaki iletişimi, sadece bu kullanıcıların cihazlarınca bilinen kriptografik anahtarlarla şifreleyecek. E2EE ile Zoom da dahil olmak üzere, hiçbir üçüncü taraf, toplantının özel anahtarına erişim sağlayamayacak. E2EE özelliği hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.
 • Özelleştirilebilir Yazılım Geliştirme Paketleri: Zoom, geliştiricilerin ve şirketlerin Zoom platformunu kullanarak özel video tabanlı uygulamaları zenginleştirebilmelerini sağlayan ve Android, iOS ve web’de kullanılabilen SDK’larına (yazılım geliştirme paketlerine) yeni geliştirmeler ekledi. Geliştiricilerin, özelleştirilebilir bir kullanıcı arayüzü ve oturum kontrolünden faydalanarak uygulamalarına yüksek kalitede, ses ve anında mesajlaşma eklemeleri kolaylaştı. Özelleştirilebilir SDK hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.
 • Zapps: Zapps, geliştiricilerin toplantı öncesinde, esnasında ve sonrasında iş akışları veren uygulamalar hazırlamasına olanak veriyor. Zoom, toplantı deneyimine gerçek zamanlı adaptasyon için birinci ve üçüncü taraflarca geliştirilen uygulamalar sunuyor. Zapps, geliştiricilere BT dağıtımı, yönetilebilirlik, viral dağıtım ve uygulama geliştirme için hızlı ve esnek web görünümü çalışma alanı sunabilmek için tasarlandı. Özelliğin duyurusu için Zoom’a katılan 25’ten fazla iş ortağının demo videolarını zoom.us/zapps adresinde görebilirsiniz. Zapps hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.
 • Tümleşik iletişim platformu geliştirmeleri: Zoom, tümleşik iletişim platformu çekirdeğine yeni işlevler de ekledi. UCaaS platformu ve Zoom Rooms geliştirmeleri hakkında daha fazla bilgiyi ilgili başlıklara tıklayarak alabilirsiniz.
 • Sürükleyici sahneler:Sürükleyici sahneler ile toplantı sahiplerine, görüşmeleri için özel bir arka plan temasıbelirleme ya da katılımcı videolarının, bir sınıf ya da mahkeme ortamında herkesin paylaşabileceği bir sahneye gömülü olarak oynatılabileceği planlar oluşturma olanağı veriliyor.
  • Zoom for Home:DTEN ME desteği, Portal uygulamasında Zoom ile Facebook ve Zoom Room uygulamaları herkese açıldı. Amazon Echo Show, TV’de DTEN, aralarında Nest Hub Max’in de olduğu Google Asistan kullanan Akıllı Ekranlar ve Yealink A20, yıl sonunda desteklenecek. HP, Lenovo ve Neat’in ek donanım teklifleri ise 2021 yılında tanıtılacak.
  • Temassız ortak çalışma:Genişletilmiş sesli komutlar ve kişisel cihazların basitleştirilen eşleştirilmesi ile Zoom Rooms toplantı deneyimleri kontrol edilebilecek.
  • Genişletilmiş beyaz tahta deneyimi:Mobil, masaüstü ve Rooms üzerinde sürekli ortak çalışma sağlayan beyaz tahta geliştirmeleri yapıldı.
  • Zoom Rooms akıllı galeri: Yapay Zeka kullanan Zoom Rooms akıllı galeri özelliği, ofis içi ya da uzak katılımcılar arasında daha iyi yüz yüze iletişim sunmak için odadaki katılımcılara galeri görünümü gösterecek.
  • Zoom Phone özellikleri: Güvenlik ekibi üyelerini ve 911 operatörlerini E911 ile simultane olarak uyaracak, Zoom Digital Signage ve Zoom Chat entegrasyonu sayesinde çalışanlar bilgilendirilirken, operatörlere yol gösterilebilecek. Diğer yeni Zoom Phone özellikleri arasında Team SMS ve yapay zeka destekli spam tespiti ve engelleme de yer alıyor.
  • Genişletilmiş Webinar özellikleri: Reaksiyonlar, workshop (breakout) odaları, özelleştirilmiş lobiler ve brifing odaları.
  • Video Bekleme Odaları: Toplantı sahipleri, katılımcıları bekleme odasında gördükten sonra toplantıya ekleyebilecek.
  • Yüksek Ses Kalitesi: AI yardımıyla Zoom, Hi-Fi modunu ne zaman açacağını otomatik olarak tespit edebilecek.
 • Kişisel çalışma alanı donanım sertifikasyonu: Uzun süreli uzaktan çalışmanın yaygınlaşması sebebiyle, Zoom donanım sertifikasyon programına kişisel iş cihazları da ekleniyor. Ek donanım türleri arasında yeni Poly Sync 20 gibi kişisel ve taşınabilir USB ve Bluetooth hoparlörler, web kameraları ve hepsi bir arada masaüstü bilgisayarlar da ekleniyor. Bu sertifikasyon program hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Zoom Cares & Sürdürülebilirlik

Okulların kapanması, 1 milyardan fazla çocuğu ve aileyi etkiledi. Bağlanabilirlik, eşitsizliğin önemli bir göstergesi olurken, sadece ABD’de 6 milyon çocuk online olamadığı için uzaktan eğitimden mahrum kalıyor. Bu çocuklar, COVID-19 salgını esnasında önemli bir eğitim döneminde aylarını kaybediyor. Zoom, tüm dünyada öğrencilerin online olabilmesi ve eğitimlerini sürdürebilmesi için kısa süre önce 1,5 milyon dolardan fazla miktarda bağış yaptı. Zoom Cares adlı bu hibenin ilk ulaştığı kurumlar Annenberg Institute for School Reform, Education Leaders of Color, Education Superhighway, International Society for Technology in Education (ISTE), Profound Gentleman ve Teach For All oldu.

Ayrıca, şirket bu kurumlara 14 ve 15 Ekim’de Pledging platformu üzerinden 250 bin dolarlık ek bağış yapacak. ABD’de 707070’e ZOOM yazıp göndererek ya da pledge.live/ZoomCares adresinden bu bağışlara katkıda bulunmak mümkün.

Zoom, çalışanların, müşterilerinin ve topluluğunun uzun vadede fayda görmesini önemsiyor. Şirket, kapsamlı bir sürdürülebilirlik programıyla yardımseverlik değerlerini ileriye taşıyor. Zoom, küresel topluluğa sanal bağlantılar sunarak olumlu bir etki yaratmak, çevremiz ve toplum için sürdürülebilir bir gelecek oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Zoom sürdürülebilirlik programı, çevre için daha fazlasını yapmak, topluluklara güven aşılamak, onlara mutluluk ve bakım verebilmek için şirketin güçlü yönlerini ve ürünlerini kullanacak. Zoom Cares hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Büyüme & Bilinirlik

Zoom, dikkate değer seviyede yüksek kullanım oranları elde etmeyi sürdürüyor. Platform, artık yılda 3 trilyon dakikadan fazla toplantı süresi ve 300 milyondan fazla günlük toplantı katılımcısını destekliyor. Bu sayılara, COVID-19 pandemisi esnasında Zoom’u ücretsiz kullanan 125 binden fazla okul da dahildir.

Zoom endüstri ve toplum nezdinde bilinirlik kazanmaya devam ederken, toplantı çözümleri için Ekim 2020 Gartner Magic Quadrant Lideri olarak, bu onuru 5. kez üst üste yaşadı. Şirket ayrıca Fortune Change the World listesinde 6. Sırayı aldı ve Bağlanabilirlik Çalışmaları için Frost & Sullivan 2020 Yılın Küresel Şirketi ödülünü aldı.

Bağlantı, ortak çalışma ve öğrenme fırsatları sunan, iş liderleri ve ünlülerin katıldığı, 90’dan fazla eğitim oturumu, 250’den fazla konuşmacının olduğu ücretsiz etkinlik Zoomtopia’ya katılmak için zoomtopia.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki haber

iPhone 12 Tanıtıldı! Fiyatı, Teknik Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Sonraki haber

Microsoft, Uzaktan Çalışmayı Kalıcı Hale Getiriyor

İlginizi çekebilir

Wonka Dolandırıcılığı: Bu Seferki Altın Bileti Açmak İstemezsiniz

Willy Wonka hakkındaki yeni filmin dünya genelindeki galasının Aralık ayında gerçekleşmesi beklenirken, Kaspersky uzmanları siber suçluların filmin popülerliğini ve yarattığı heyecanı kullanarak başlattığı çevrimiçi kimlik avı dolandırıcılığını ortaya çıkardı. Filmi merak edenleri avlayan Wonka, hayranları tatlı lezzetler yerine hassas kişisel verilerini ve paralarını teslim etmeleri için kandırılıyor.
Devamını oku