IMF Kendi Kripto Parasını Yapacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası bir araya gelerek özel bir kripto para birimi geliştirme kararı aldı.

Learning Coin adı verilen para birimi için IMF ve Dünya Bankası kolları sıvadı. Organizasyonlar bu sayede blockchain ve kripto para teknolojilerini daha  iyi anlamayı hedefliyor. Geliştirilecek kripto para birimi ile IMF çalışanları akıllı kontratlar ve şeffaflıktan tutun da para aklamaya kadar, teknolojinin iyi ve kötü yanlarını daha iyi kavrayacak.

IMF Genel Müdürü Chritine Lagarde’in “sistem bozucular” olarak tanımladığı blockchain ve kripto para birimi teknolojileri hakkında şunları söyledi: “ Dağıtılmış muhasebe teknolojisini kullanan herhangi bir şeyin, kripto, varlıklar, para birimleri ya da her neyse… Sistemi açıkça bozduğunu düşünüyorum.”

Legarde aynı zamanda kripto para birimlerinin merkez bankalar tarafından kontrol edilmediği müddetçe tam performansta hizmet veremeyeceğini söylüyor. Ancak bu teknolojiler zaten mevcut olan merkezi sisteme bir alternatif olması için geliştirilip benimsendikleri için, söylem oldukça abes kaçıyor. Zira blockchain teknolojisi sayesinde ortaya çıkan kripto paralar insanlara merkezi olmayan finansal bir özgürlük imkânı verdi.

Benzer bir vaka daha önce JPMorgan Chase şirketi CEO’su Jamie Dimon ile yaşanmıştı. ABD merkezli uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler sunan JPMorgan Chase CEO’su Dimon önce kripto para sistemlerini sahtekarlık olarak nitelendirmiş, ardından kendi kripto para birimini geliştirmeye koyulmuştu. Bugün benzer hamleyi IMF’de görüyoruz.

Kaynak: https://www.livebitcoinnews.com

Total
8
Shares
Önceki haber

İngiltere, Facebook’ta Beğenme Özelliğinin Kaldırılmasını İstiyor

Sonraki haber

Notre-Dame Katedralinin Yeniden İnşasında Bir Video Oyun Yardımcı Olabilir

İlginizi çekebilir