İngiliz Araştırmacılar Düşük Ücretli ve Hızlı Sonuç Veren COVID-19 Testi Geliştirdi

Coronavirüs teşhisini 30 dakika içerisinde koyabilen test kiti, kişi başı 5 dolarlık test maliyetiyle ulaşılabilirliği arttırabilir.

Surrey, Lancaster ve Brunel Üniversitesi araştırmacılarının bir araya gelerek geliştirdikleri COVID-19 test cihazı, virüs test süresini 30 dakikada tamamlıyor. 100 Euro maliyetinde bir el cihazı olan test donanımı, test başına 5 dolarlık maliyetiyle daha fazla kişinin test olabilmesini kolaylaştırabilir. Araştırmacılar bu test sistemini oluşturabilmek için Filipinler’de tavuklardaki virüsü tespitinde kullanılan sistemi insanlardaki COVID-19 vakasına uyarlamışlar.

Ancak testin hem İngiltere hem de diğer ülkelerde kullanılabilmesi için sağlık kurumlarından onay alması gerekiyor. Projeden sorumlu araştırmacılarsa onay alınırsa bir kaç hafta içerisinde seri üretime geçebileceklerini dile getiriyor. Test için kullanılan donanım batarya ile çalışıyor ve boğaz ya da burundan alınan örnekler işlendikten sonra laboratuvara gerek duymadan sonuçları bir akıllı telefon uygulamasına yönlendiriyor.

Geliştirilmiş ve sağlık kurumlarınca onay almış çeşitli test kitleri olsa da bunların pahalı ve özel gereksinimlere ihtiyaç duyması ulaşılabilirliği kısıtlıyor. Ancak ucuz maliyetli donanıma sahip ve aynı anda 6 kişiye kadar test gerçekleştirebilen bu test kiti doktor ofisleri, hastaneler, iş yerleri ve hatta evlerde dahi kullanılabilir.

Total
4
Shares
Önceki haber

11 Ülke Koronavirüs Salgını Sebebiyle Vatandaşların Telefonunu Takip Ediyor

Sonraki haber

Google Podcast iOS için Çıkış Yaptı

İlginizi çekebilir

Denetim Şartı Getirilen Özel Entegratörlere Innovera’dan Çözüm Desteği

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Bilgi Sistemleri Denetimi kılavuzunu yayımlayarak e-Belge özel entegratörlerine denetim şartı getirdi. Şirketlere danışmanlık ve entegrasyon hizmetleri sunan Innovera, denetim süreci öncesinde verdiği hizmetlerle Özel Entegratörlere de destek oluyor. Innovera Yönetici Ortağı Murat Tora, “Bu denetim öncesinde yapılması gerekenler tüm süreçlerle ilgili olarak Özel Entegratörlere hizmet vermeye hazırız” dedi.
Devamını oku

Bölgenin En Büyük Yazılım Test Etkinliği İçin Geri Sayım Başladı!

Güney Doğu Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük yazılım test etkinliği Uluslararası TestIstanbul Konferansı, bu yıl 11’inci kez “Test ve Test Otomasyonunda Robotik Süreç Otomasyonu” ana temasıyla gerçekleştirilecek. Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board – TTB) tarafından hayata geçirilen konferans, 8 Ekim 2020 tarihinde bir ilki gerçekleştirerek hibrit bir formatta hem sanal hem fiziksel platformlarda yapılacak. Toplam 6 Keynote ve 30 konuşmacının 25’in üzerinde oturumda katılımcılarla bir araya geleceği konferansta, Continuous Delivery, DevOps ve Yazılım Geliştirme konularında dünyanın önde gelen isimlerinden Dave Farley, yazılım mühendisliği dinamiklerini masaya yatıracak. Test.ai’nin ana mühendisi Tariq King de yapay zekanın yazılım testinde nasıl kullanılabileceğini anlatacak.
Devamını oku