İngiliz Araştırmacılar Düşük Ücretli ve Hızlı Sonuç Veren COVID-19 Testi Geliştirdi

Coronavirüs teşhisini 30 dakika içerisinde koyabilen test kiti, kişi başı 5 dolarlık test maliyetiyle ulaşılabilirliği arttırabilir.

Surrey, Lancaster ve Brunel Üniversitesi araştırmacılarının bir araya gelerek geliştirdikleri COVID-19 test cihazı, virüs test süresini 30 dakikada tamamlıyor. 100 Euro maliyetinde bir el cihazı olan test donanımı, test başına 5 dolarlık maliyetiyle daha fazla kişinin test olabilmesini kolaylaştırabilir. Araştırmacılar bu test sistemini oluşturabilmek için Filipinler’de tavuklardaki virüsü tespitinde kullanılan sistemi insanlardaki COVID-19 vakasına uyarlamışlar.

Ancak testin hem İngiltere hem de diğer ülkelerde kullanılabilmesi için sağlık kurumlarından onay alması gerekiyor. Projeden sorumlu araştırmacılarsa onay alınırsa bir kaç hafta içerisinde seri üretime geçebileceklerini dile getiriyor. Test için kullanılan donanım batarya ile çalışıyor ve boğaz ya da burundan alınan örnekler işlendikten sonra laboratuvara gerek duymadan sonuçları bir akıllı telefon uygulamasına yönlendiriyor.

Geliştirilmiş ve sağlık kurumlarınca onay almış çeşitli test kitleri olsa da bunların pahalı ve özel gereksinimlere ihtiyaç duyması ulaşılabilirliği kısıtlıyor. Ancak ucuz maliyetli donanıma sahip ve aynı anda 6 kişiye kadar test gerçekleştirebilen bu test kiti doktor ofisleri, hastaneler, iş yerleri ve hatta evlerde dahi kullanılabilir.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite