İngiliz Bilim İnsanı Dünyanın İlk Cyborg’u Olacak

Motor nöron hastalığı tanısı konulan Dr. Ptere Scott-Morgan, tam anlamıyla dünyanın ilk Cyborg’u olmak için hazırlanıyor.

2017 yılında motor nöron hastalığı tanısı konulan 61 yaşındaki Dr. Peter Scott-Morgan, kaderini kabul etmek yerine bilimin sınırlarını zorlamaya karar verdi. Tamamen robotik olmaya karar veren Morgan, vücudundaki parçaların robotik parçalar ile değiştirilmesi için çalışmalara başladı.

Yüz kasları yetilerini kaybetmeden önce bilgisayarda bir kopyasını çıkartan bilim insanı, yapay zeka desteğiyle vücut dilini kullanarak yanıt verebilecek şekilde tasarlandı. Morgan’ın üzerinde çalıştığı göz izleme teknolojisi sayesinde, yalnızca gözlerini kullanarak birden fazla bilgisayarı kontrol etmesi mümkün olacak biçimde tasarlandı. 

Bir robot olmak için gerçekleştirilen son işlem ise, ses tellerini feda ederek, daha güvenli bir hayata sahip olmasını sağlamak oldu. Larenjektomi ameliyatı geçiren Morgan, fiziksel sesini kaybetti, fakat bu operasyon sayesinde onun durumundaki hastaların tükürüklerinin ciğerlerine kaçması tehlikesini de ortadan kaldırdı. 

Son gerçekleştirilen operasyonun Peter 1.0’ı ortadan kaldırıp, Peter 2.0 versiyonuna geçiş olduğunu söyleyen bilim insanı “24 günlük yoğun bakımın ardından eve döndüm. Mini ventilatörüm sayesinde nefes alıp vermem Darth Vader’dan daha sessiz bir şekilde gerçekleşiyor. Sentetik bir sesim olsa da, benim sesime benziyor.” dedi. “Önümüzde uzun bir araştırma süreci var ama moralimiz oldukça yerinde.” 

İstatistiksel olarak öleceği söylenen tarihlerde girdiği bu ameliyatın kendisine ekstradan yaşama potansiyeli sağlayan on yıllar eklediğini söyleyen Morgan “Ben ölmüyorum, değişim geçiriyorum. Bilimi çok seviyorum.” diyor. 

Web sayfasında geçirdiği dönüşüm ile ilgili yazdığı yazıda Peter 2.0 dendiğinde Cyborg anlamına geldiğini belirten Morgan bunun bildiğimiz manada olmadığını da belirtiyor. “Ben Cyborg dediğimde, eskiden duyduğunuz o eski şeylerden bahsetmiyorum. 13.8 milyar yıldır dünyanın gördüğü en ileri seviye insan sibernetik organizmadan bahsediyorum. Dünyanın ilk gerçek Cyborg’u olacağım. Benimle ilgili her şey, bedenen ve beyin olarak, geri dönülmez bir şekilde değişecek.” 

Dr Scott-Morgan’ın dönüşümünü tamamlaması için daha uzun bir yolu olsa da, oldukça kararlı gözüküyor. Sugar Films, 2020 yılında kendisi hakkında bir belgesel çekecek. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Tesla Dünyanın En Değerli 3. Otomobil Üreticisi Oldu

Sonraki haber

İngiliz Demir Adam Uçan Kıyafeti İle Kendi Rekorunu Kırdı

İlginizi çekebilir

Gedik Yatırım ve Papara, Finfree’ye Yatırım Yaptı

Türkiye’nin köklü yatırım kuruluşlarından Gedik Yatırım ile Türkiye’nin en büyük elektronik para ve ödeme hizmeti firmalarından Papara, Senih Mete Dal, Adnan Can Türkay ve Cem Ünüvar tarafından bir yıl önce kurulan tam kapsamlı mobil yatırım platformu Finfree’ye yatırım yaptı. Yatırım ile ilgili 21 Nisan 2021 tarihinde yapılan anlaşmaya Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç, Papara’nın Kurucusu Ahmed F. Karslı ve Finfree Kurucu Ortağı Senih Mete Dal imza attı. Fintech şirketlerinin ülkemizin ekonomik büyümesine ve ekonomimizin dünyaya açılmasında önemli katkıları olacağını belirten Onur Topaç, Gedik Yatırım’ın umut veren start-up yatırımlarına devam edeceğini söyledi.
Devamını oku