İngiliz Bilim İnsanı Dünyanın İlk Cyborg’u Olacak

Motor nöron hastalığı tanısı konulan Dr. Ptere Scott-Morgan, tam anlamıyla dünyanın ilk Cyborg’u olmak için hazırlanıyor.

2017 yılında motor nöron hastalığı tanısı konulan 61 yaşındaki Dr. Peter Scott-Morgan, kaderini kabul etmek yerine bilimin sınırlarını zorlamaya karar verdi. Tamamen robotik olmaya karar veren Morgan, vücudundaki parçaların robotik parçalar ile değiştirilmesi için çalışmalara başladı.

Yüz kasları yetilerini kaybetmeden önce bilgisayarda bir kopyasını çıkartan bilim insanı, yapay zeka desteğiyle vücut dilini kullanarak yanıt verebilecek şekilde tasarlandı. Morgan’ın üzerinde çalıştığı göz izleme teknolojisi sayesinde, yalnızca gözlerini kullanarak birden fazla bilgisayarı kontrol etmesi mümkün olacak biçimde tasarlandı. 

Bir robot olmak için gerçekleştirilen son işlem ise, ses tellerini feda ederek, daha güvenli bir hayata sahip olmasını sağlamak oldu. Larenjektomi ameliyatı geçiren Morgan, fiziksel sesini kaybetti, fakat bu operasyon sayesinde onun durumundaki hastaların tükürüklerinin ciğerlerine kaçması tehlikesini de ortadan kaldırdı. 

Son gerçekleştirilen operasyonun Peter 1.0’ı ortadan kaldırıp, Peter 2.0 versiyonuna geçiş olduğunu söyleyen bilim insanı “24 günlük yoğun bakımın ardından eve döndüm. Mini ventilatörüm sayesinde nefes alıp vermem Darth Vader’dan daha sessiz bir şekilde gerçekleşiyor. Sentetik bir sesim olsa da, benim sesime benziyor.” dedi. “Önümüzde uzun bir araştırma süreci var ama moralimiz oldukça yerinde.” 

İstatistiksel olarak öleceği söylenen tarihlerde girdiği bu ameliyatın kendisine ekstradan yaşama potansiyeli sağlayan on yıllar eklediğini söyleyen Morgan “Ben ölmüyorum, değişim geçiriyorum. Bilimi çok seviyorum.” diyor. 

Web sayfasında geçirdiği dönüşüm ile ilgili yazdığı yazıda Peter 2.0 dendiğinde Cyborg anlamına geldiğini belirten Morgan bunun bildiğimiz manada olmadığını da belirtiyor. “Ben Cyborg dediğimde, eskiden duyduğunuz o eski şeylerden bahsetmiyorum. 13.8 milyar yıldır dünyanın gördüğü en ileri seviye insan sibernetik organizmadan bahsediyorum. Dünyanın ilk gerçek Cyborg’u olacağım. Benimle ilgili her şey, bedenen ve beyin olarak, geri dönülmez bir şekilde değişecek.” 

Dr Scott-Morgan’ın dönüşümünü tamamlaması için daha uzun bir yolu olsa da, oldukça kararlı gözüküyor. Sugar Films, 2020 yılında kendisi hakkında bir belgesel çekecek. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Tesla Dünyanın En Değerli 3. Otomobil Üreticisi Oldu

Sonraki haber

İngiliz Demir Adam Uçan Kıyafeti İle Kendi Rekorunu Kırdı

İlginizi çekebilir

Anker, Nebula Deneyim Merkezini Dünyada İlk Kez D&R’da Açtı!

Sinema salonlarının COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle boş kaldığı bugünlerde, Anker ve D&R işbirliği ile istenilen her mekan sinemaya dönüşüyor. Yüksek görüntü ve ses kalitesiyle dikkat çeken Nebula ürün ailesine, son olarak tüm yayınları canlı izliyormuş hissi veren Cosmos Max 4K ve Cosmos (1080p) ev sineması projektörleri katıldı. Nebula’da ürün gamını daha üst teknolojilerle geliştirmeye devam eden Anker, Nebula Deneyim Merkezi’ni dünyada ilk kez İstinye Park D&R’da açtı. Kapsamlı ve iddialı teknoloji ürünlerinin Türkiye’deki doğru adreslerinden olan D&R, Nebula’yı teknoloji tutkunlarıyla buluşturacak.
Devamını oku