İngiltere, Facebook’ta Beğenme Özelliğinin Kaldırılmasını İstiyor

Düzenlenen yeni yasaya göre Facebook beğeni özelliğini belli bir yaş aralığı için kaldırmazsa, İngiltere’de yasaklanacak.

İngiltere Veri Koruma Bürosu (ICO) tarafından yayınlanan yeni kurallar, çocukları korumak adına online hizmetler için yeni standartlar belirliyor.  Bu standartlar arasında genç kullanıcılar için konum izleme için varsayılan ayarın kapalı olması, güçlü bir yaş doğrulama sistemi, çocuklardan veri toplanması, kullanılması ve paylaşılmasının sınırlandırması ve de şayet aileleri tarafından çevrimiçi hareketleri takip ediliyorsa çocukların uyarılması gibi özellikler yer alıyor. Belli bir yaş aralığı için beğenme tuşunun kaldırılması da kuralar dahilinde. Kuralların 2020 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

ICO yeni kanunları oluştururken sivil toplum örgütleri, akademisyenler, uygulama geliştiricileri ve tasarımcılardan destek almış durumda. Üstelik araştırmaları için 280 çocuk ile görüşmüşler. Şayet sosyal medya platformları güvenlik standartlarını uygulanmazsa, 20 milyon Euro veya şirketin yıllık gelirinin %4 olacak şekilde bir para cezasına çarptırılacaklar. İleri önlem olarak da İngiltere’de yasaklanacak.

Facebook daha önce de kullanıcılarla etkileşim konusunda eleştiri oklarına maruz kalmıştı. Geçtiğimiz yıl aralarında “Beğeni” tuşunun mucitlerinden Leah Pearlman’ın da bulunduğu bir grup eski Facebook çalışanı BBC’ye verdiği röportajda, sosyal medya platformunun kullanıcılarını uygulamaya bağımlı kılmak için bu özelliği ürettiğini söylemişti. Facebook ise bu iddiaları reddetti.

İngiltere polisi de daha önce Snapchat’in  Snap Maps özelliğinden ötürü çocukların güvenliğinden endişe duyduklarını belirtmiş ve Avrupa Birliği’nin kuralları dahilinde 16 yaş altı çocukların konum bilgilerinin Snapchat programında barındırılmasına yasak getirilmişti.

Kaynak:https://www.engadget.com/

Total
0
Shares
Önceki haber

Netflix’e 9,6 Milyon Yeni Abone Dahil Oldu

Sonraki haber

IMF Kendi Kripto Parasını Yapacak

İlginizi çekebilir

Otonom Araçlarda Güvenlik Nasıl Olmalı?

Otonom araçlar hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Araçların herkes için daha güvenli bir gelecek yaratma potansiyeline sahip olabilmesi için otonom araç üreticileri ve filo operatörleri için güvenlik birincil kaygı olmalıdır. Siber güvenlik şirketi ESET otonom araçları mercek altına aldı, daha güvenli bir sürüş için önerilerini paylaştı.
Devamını oku