Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

İngiltere, Facebook’ta Beğenme Özelliğinin Kaldırılmasını İstiyor

Düzenlenen yeni yasaya göre Facebook beğeni özelliğini belli bir yaş aralığı için kaldırmazsa, İngiltere’de yasaklanacak.

İngiltere Veri Koruma Bürosu (ICO) tarafından yayınlanan yeni kurallar, çocukları korumak adına online hizmetler için yeni standartlar belirliyor.  Bu standartlar arasında genç kullanıcılar için konum izleme için varsayılan ayarın kapalı olması, güçlü bir yaş doğrulama sistemi, çocuklardan veri toplanması, kullanılması ve paylaşılmasının sınırlandırması ve de şayet aileleri tarafından çevrimiçi hareketleri takip ediliyorsa çocukların uyarılması gibi özellikler yer alıyor. Belli bir yaş aralığı için beğenme tuşunun kaldırılması da kuralar dahilinde. Kuralların 2020 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

ICO yeni kanunları oluştururken sivil toplum örgütleri, akademisyenler, uygulama geliştiricileri ve tasarımcılardan destek almış durumda. Üstelik araştırmaları için 280 çocuk ile görüşmüşler. Şayet sosyal medya platformları güvenlik standartlarını uygulanmazsa, 20 milyon Euro veya şirketin yıllık gelirinin %4 olacak şekilde bir para cezasına çarptırılacaklar. İleri önlem olarak da İngiltere’de yasaklanacak.

Facebook daha önce de kullanıcılarla etkileşim konusunda eleştiri oklarına maruz kalmıştı. Geçtiğimiz yıl aralarında “Beğeni” tuşunun mucitlerinden Leah Pearlman’ın da bulunduğu bir grup eski Facebook çalışanı BBC’ye verdiği röportajda, sosyal medya platformunun kullanıcılarını uygulamaya bağımlı kılmak için bu özelliği ürettiğini söylemişti. Facebook ise bu iddiaları reddetti.

İngiltere polisi de daha önce Snapchat’in  Snap Maps özelliğinden ötürü çocukların güvenliğinden endişe duyduklarını belirtmiş ve Avrupa Birliği’nin kuralları dahilinde 16 yaş altı çocukların konum bilgilerinin Snapchat programında barındırılmasına yasak getirilmişti.

Kaynak:https://www.engadget.com/

Total
0
Shares
Önceki haber

Netflix’e 9,6 Milyon Yeni Abone Dahil Oldu

Sonraki haber

IMF Kendi Kripto Parasını Yapacak

İlginizi çekebilir

ABD’li Doğal Gaz Operatörü Fidye Yazılım Saldırısı Sebebiyle 2 Gün Hizmet Veremedi

Amerika Ulusal Güvenlik Bakanlığı tarafından geride bıraktığımız salı günü yapılan açıklamaya göre bir doğal gaz işleme tesisinde yaşanan siber saldırı sonrasında görevlilerin gerçek zamanlı takip etmeleri gereken kritik bilgilere erişememesi sebebiyle tüm faaliyetlere 2 gün süreyle ara verildi. Bakanlık hangi tesis veya firmanın etkilendiğini paylaşmazken, doğal gazın borulara güvenli geçişinden sorumlu bir tesis olduğunu söylemekle yetindi. Siber saldırı kötü niyetli bağlantı linkinin e-posta aracılığıyla çalışanlara gönderilmesiyle başladı. Bu bağlantı ile tesisin bilgi işlemine ve ardından operasyon ağına erişmeyi başaran saldırganlar burada tesisin güvenli işlemesinde önem arz eden fiziksel ve gözlem odaklı teknoloji araçlarının stabil çalışmasını engelledi. Tesis görevlileri olay sonrasında siber saldırıya değil fiziksel güvenliği yönelik tehditlere odaklandı. Her ne kadar tam bir acil durum bildirimi yapılmış ve faaliyetlerin doğrudan kapatılması çağrısı yapılmış olsa da tesis görevlileri acil durum planının öngördüğünden daha az ciddi bir durumla karşı karşıya kaldıklarına karar vererek sınırlı acil müdahale önlemlerini uygulamaya koydu. Bu da operasyonel faaliyetlerin doğrudan durdurulması değil kademeli olarak düşürülerek 4 saat içinde kapatılması anlamına geliyordu. Olay sonrası araştırma grubuna dahil olan siber güvenlik firması Dragos, saldırının Ekans olarak adlandırılan fidye yazılımıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.
Devamını oku

Dijital Dünyanın En Popüler Dolandırıcılık Metodu: Oltalama

Teknolojinin gelişimiyle birlikte iletişimden alışverişe, eğlenceden işlerin yapılışına kadar internet hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline geldi. Pek çok sürecin dijitalleşmesiyle kritik önem taşıyan kişisel verilerimiz çevrimiçi ortamın bir parçası oldu. İnternet bilgiye erişimi, iletişimi ve işlerin yapılış şeklini değiştirip kolaylaştırırken, dijital varlıklarımızın korunması da hayati bir önem kazandı.
Devamını oku