İngiltere’nin 5G Destekli İlk Canlı Yayını Gerçekleşti

5G teknolojisi şu aşamada neler vadediyor? Ne gibi dezavantajlara sahip? BBC’nin gerçekleştirdiği canlı yayın bize bu konularda ipucu verebilir.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, İngiltere’nin 5G mobil bağlantı aracılığıyla sağlanan ilk canlı yayınına imza attı. Canlı yayını gerçekleştiren ekip, 5G’nin sağladığı hızlı veri paylaşımının etkisiyle mobil internet veri limitinin rahatlıkla aşılabileceğini ortaya koydu.

İngiltere’nin önde gelen veri sağlayıcılarından olan EE, aralarında Manchester ve Londra’nın da bulunduğu 6 şehirde 5G teknolojisini hayata geçirdi. Yaygınlaşmasıyla birlikte pek çok teknolojik gelişmede sınıf atlanmasını sağlayacak olan 5G’nin avantajlarını gözler önüne sermek isteyen BBC ekibi, BBC Breakfast isimli program esnasında canlı bir bağlantı gerçekleştirerek teknolojiyi test etti.

Buradan izleyebileceğiniz canlı yayının üst seviyede bir görselliğe sahip olduğu görülüyor. Öte yandan yayın atlamalar veya rastgele donmalar olmaksızın akıcı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu problemler 3G ve 4G teknolojisinde rastlanan sıkıntılardı.

Ancak EE’nin 5G teknolojisi şu an mükemmel işlemiyor. Canlı yayını gerçekleştiren ekip bağlantının bulundukları noktaya göre yavaşlayıp hızlandığını dile getiriyor. Bu problemin aşılması için 5G kulelerinin yaygınlaşması ve teknolojinin geniş kapsamlı olarak sağlanması gerekecek.

Veri aktarım hızının sınıf atlaması, aylık internet limitlerinin de hızla tükeneceği anlamına geliyor. Zira canlı yayında kullanılan hattın aylık limitine kısa sürede erişilmiş durumda. Veri aktarım hızıyla gelişme gösterecek stream servislerinin de etkisiyle veri kullanım seviyesinin büyük oranda yükselmesi, ekonomik olarak bir dezavantaj görülebilir.

Kaynak: https://gizmodo.com

Total
22
Shares
Önceki haber

Fiber İnternet Seferberliği Başlatmalıyız

Sonraki haber

Facebook 2 Milyardan Fazla Sahte Hesabı Sildi

İlginizi çekebilir