İnsanlar için Robot Kuyruk Geliştirildi

Japon araştırmacılar yürürken denge sorunu yaşayanlar için deniz atlarından ilham alarak robot kuyruk geliştirdi.

Tokyo Keio Üniversitesi’nde görev alan bir ekip, yürürken veya iş yaparken insanların dengelerine yardımcı olabilmek için giyilebilir robot kuyruk geliştirdi. Robot kuyruk, araştırmacıların memeliler ve diğer omurgalılar üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda ek bacak gibi hareket edecek şekilde geliştirildi. Bir bilim kurgu filminden fırlama gibi duran metal kuyruk kullanıcının beline takılıyor ve tıpkı gerçek bir kuyruk gibi hareketler yapabiliyor.

“İnsan vücudunu giyilebilir teknoloji ile nasıl güçlendirebiliriz?” sorusundan yola çıkarak başlayan Arque projesi kapsamında araştırma ekibi önce kedi ve kaplanların kuyruk yapılarını inceleme altına almış. Ancak insan vücuduna göre bu her iki kuyruğun da denge konusunda yeterli desteği sağlayamayacağı anlaşılmış. Araştırma ekibinden Yamen Saraiji tarafından yapılan açıklama göre giyilebilir kuyruğun istenilen seviyede verimlilik sağlayabilmesi için vücut ağırlığının yalnızda %5’i oranında ağırlığa sahip olmalı. Yapılan testler sonucunda deniz atlarından esinlenilerek mevcut sonuca varmışlar. Şu an için halen geliştirme aşamasında olan robot kuyruğun yapay kaslarla desteklenerek kullanıcı hareketlerine daha hızlı tepki verecek hale getirilmesi amaçlanıyor.  

Araştırmacı ekip robot kuyruğun sağlık hizmetlerinde, özellikle denge kurma kabiliyetini yitirmiş insanlarda kullanılmasını hedefliyor.  Kas hastalıkları ve sinir sistemine bağlı dengesizliklere çare olması planlanan robot kuyruğun aynı zamanda yaşlı insanların hareket kabiliyetini de arttırılması hedeflenmiş. Tabii tüm bunların gerçekleşebilmesi için uzun vadede kullanıldığında ne gibi sonuçlar doğurabileceğine dair çalışmaların da tamamlanması gerek.

Giyilebilir kuyruğun eğlence sektöründe de kullanılabileceği söyleniyor. Özellikle sanal gerçeklik teknolojisiyle bütünleştiğinde farklı etkileşime sahip yazılımlar geliştirilebileceği belirtilmiş.

Tabii esas hedef vücut fonksiyonlarında yetersizlikler yaşayan insanlara destek sağlamak.

Kaynak: CNN

Total
2
Shares
Önceki haber

Bu Siber Ayakkabılar Oturduğunuz Yerden Koşup, Zıplamayı Mümkün Kılıyor!

Sonraki haber

Robot Trafik Polisleri Yollarda!

İlginizi çekebilir

Kaspersky, Orta Doğu, Türkiye Ve Afrika Bölgesindeki Şirketlerin Hızla Dijitalleştiği Dönemde Siber Güvenlik Risklerine Dikkat Çekti!

Son Kaspersky Business Digitisation anketine göre, Türkiye’deki şirketlerin %76'sı önemli ölçüde dijitalleşmiş durumda. Bu, iş süreçlerini daha anlaşılır ve verimli kılarak işleri basitleştiriyor. Ancak, beraberinde, artan siber güvenlik riskleri gibi önemli zorlukları da var. META bölgesindeki katılımcıların neredeyse yarısı (%46), şirketlerinin son 24 ay içinde bir siber güvenlik olayı yaşadığını ifade ederken, Türkiye'de bu oran %28 olarak belirlendi.
Devamını oku