İnsanlar Üzerindeki İlk Kablosuz Beyin – Bilgisayar Arayüzü Denemesi Başarılı Oldu

Bilim insanları, felçli insanlar için dönüm noktası olabilecek kablosuz beyin-bilgisayar arayüzünü başarılı bir şekilde insan üzerinde test etti.

Bilgisayar ve insan beynini buluşturan BCI (beyin-bilgisayar arayüzü) teknolojilerinde yenilikçi bir adım atıldı. Geleneksel BCI teknolojileri için kablolardan faydalanılırken, BrainGate adı verilen ve kafanın üzerine yerleştirilen yeni teknoloji kablosuz olarak beyin ve bilgisayar arasında iletişimi mümkün kılıyor.

Klinik bir araştırmada, felçli iki gönüllü kişi, sistemi standart bir tablet bilgisayarda işaret etme, tıklama ve yazma amacıyla kullandı. Her iki felçli kişi de kablolu sistemlerle elde edilen benzer yazma ve işaretleme yanı sıra tıklama doğruluğu sağladı.

Araştırmacılar, bir cihazın beynin motor korteksine yerleştirilmiş bir sensör tarafından kaydedilen sinyalin ilk kez kablosuz olarak iletildiğini açıkladı.

Çalışmanın başındaki isim John Simera, cihazın işlevsel olarak kablolo BCI teknolojileriyle eşdeğer olduğu ve kablolama kısıtlamaları olmadığını dile getirdi. Bu sayede felçli insanlar kablo kısıtlamaları olmaksızın hareket edebilecek ve bu da gelecekte yeni olasılıkların önünü açacak.

Yapılan araştırma sonuçlarını bu sayfadan okuyabilirsiniz: https://ieeexplore.ieee.org/document/9390339

Total
0
Shares
Önceki haber

Covid-19 KOBİ’lerde Dijitale Hem Yatırım Yapma Hem de Yapmama Sebebi Oldu

Sonraki haber

Evde Kal Döneminde Hobilerin Mimarı 3D Yazıcılar Olacak

İlginizi çekebilir

Kentsel Tesis Yönetimine Teknoloji Dopingi!

Kentsel tesis yönetimi alanında faaliyet gösteren yönetim firmalarının yanı sıra inşaattan enerjiye, turizmden ulaştırmaya, temizlikten sağlığa, güvenlikten hukuka yaklaşık 25 farklı sektördeki firmaların desteğiyle kurulan Kentsel Tesis Yönetimleri Derneği’nin başkanlığını Suat Sandalcı üstlenirken, Apsiyon CEO’su Kudret Türk, 1. Dönem Yönetim Kurulu Üyeleri arasında yer aldı.
Devamını oku

Evden Çalışmayı Sevdik!

Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight’ın iş yaşamını mercek altına aldığı araştırması, koronavirüs salgını nedeniyle evden çalışanların yüzde 80’inin bu modeli desteklediğini ortaya koydu.
Devamını oku