İnsanlık Tarihinde Bir İlk: Kara Delik Görüntülendi

200 bilim adamının çalışmasıyla elde edilen ve dünyamızdan 53 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan kara delik görüntüsü, uzay biliminde bir kilometre taşı oldu.

Dünyanın 8 ayrı bölgesine konumlandırılmış bağlantılı teleskopların gücüyle çalışan Event Horizon Teleskobu, kara delik isimli kozmik cismi resmederek tarihi bir ilkin gerçekleşmesini sağladı. Dünyamızdan 520 kentilyon kilometre uzaklıkta, M87 galaksisinde bulunan ve büyüklüğü 40 milyar kilometre olarak hesaplanan kara delik, ateş halkası şeklinde görüntülenmiş durumda.

Londra Üniversitesi’nden Dr. Ziri Younsi yaptığı açıklamada, basit görünümleri karşısında kara deliklerin, uzay – zaman kavramının doğası ve nihayetinde varoluşumuz hakkında en karmaşık sorulardan bazılarını yeniden sorgulattığını dile getirdi.

Bilim dünyasının dikkat çektiği noktalardan birisi de kara delik cisminin, Einstein’ın teorik hesaplamalarındakine fazlasıyla benzerlik gösteren bir yapıya sahip olması.

Kara delik nedir?

Kara delik basitçe, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisim.  İsmine rağmen kara delik boş bir cisim değil; küçük bir bölgeye yoğun biçimde paketlenmiş ve kendisine yoğun bir çekiş gücü veren büyük miktarda maddeden oluşuyor.

Kaynak: https://www.bbc.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Çağrı Merkezi Sektörü 108 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlıyor

Sonraki haber

Yahoo, Büyük Veri Hırsızlığından Dolayı 117,5 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

İlginizi çekebilir

Paynet, 2023’ün İlk 6 Ayında Yüzde 178 Büyüdü!

Ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü fintek şirketi Paynet, 2023 yılı ilk 6 ay verilerini açıkladı. Paynet, 2023 yılının ilk 6 ayında işlem hacmini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 178 artırdı. 2023’ün ilk yarısı için hedeflerini planlananın üzerinde gerçekleştirdiklerini ifade eden Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, “Finansal süreçlerini dijitalleştirdiğimiz üye iş yeri sayımızın her geçen gün artması en büyük gurur kaynağımız” dedi.
Devamını oku