Instagram Beğenileri Gizleme Özelliğini Test Etmeye Başladı

Sosyal medya platformları kullanıcıların paylaşım yaparken baskı altında hissetmelerine neden olan beğeni rakamlarını gizleme özelliğini test etmeye başladı.

Popüler sosyal medya platformu Instagram, 2019 yılından beri konuşulan beğeni rakamlarını saklama özelliğini test sürecine aldığını duyurdu. Daha önce yapılan testlerde beğeni özelliğini doğrudan kapatan Instagram bu kez taktik değiştirerek beğenileri gösterme ya da gizleme tercihini kullanıcıya bırakıyor. Kullanıcılar istedikleri gönderilerde beğeniyi gösterebiliyor ya da gizleyebiliyor. Facebook kanadı ise benzer bir test sürecine gireceğini açıkladı.

Instagram yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle beğeni rakamlarını gizleme/göstermeye yönelik test çalışmalarını geri plana itip topluluk için daha önemli konulara eğilim gösterdiklerini, şimdi bu özelliğin yeniden gündeme taşınabileceğini açıkladı. Sosyal medya devi konuya ilişkin olarak kullanıcılarından topladığı verileri sürekli analiz halinde olduklarını ve çeşitli çözümler üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Influencer ve içerik üreticileri için beğeni oranları büyük değer taşıyor

İnsanların sosyal medyada yaptıkları paylaşımların ne kadar popüler olabileceği konusunda yaşadıkları stres karşısında bir çözüm olarak test edilmeye başlanan beğeni sayılarının gizlenmesi, özellikle “yeterince” beğenilmediği için gönderilerini kaldıran genç kullanıcıların üzerindeki baskıyı azaltmayı amaçlıyor.

Ancak beğeniler üzerine gerçekleştirilen testlerde her kullanıcının beğenilerin gizlenmesi özelliğini istemediği sonucu ortaya çıktı. Kimi kullanıcılar beğenilere göre neyin popüler ve trend olduğunu takip edebildiklerini belirtiyor. Özellikle büyük topluluğa sahip influencer ve içerik üreticileri için beğeni rakamları istatistiğe bağlı olarak gerçekleştirdikleri iletişimde önemli bir değer taşıyor. Bu nedenle yeni test sürecinde Instagram beğenilerin gizlenmesi ya da gösterilmesi seçeneğini kullanıcıların tercihine bırakacak.  

Total
0
Shares
Önceki haber

Call Tracking’de Telefon Karlılık İçin Çalıyor

Sonraki haber

Avrupa Neden Yapay Zekanın Kullanımını Sınırlamaya Çalışıyor?

İlginizi çekebilir