Instagram’a Grup Hikayeleri Özelliği Geliyor

İnternet üzerindeki en büyük sosyal ağlardan birisi olan Instagram, Facebook’da da bulunan Grup Hikayeleri özelliğine kavuşuyor.

Kullanıcıların fotoğraflarını paylaştığı yer olarak hayatımıza giren Instagram, daha sonra getirdiği Hikayeler ile birlikte, Snapchat kullanıcılarını da kendi tarafına çekerek, oldukça popüler bir uygulama haline gelmeyi başardı. Hikayeler özelliği sayesinde kullanıcının paylaştığı fotoğraflar 24 saat boyunca takipçilerin görebileceği şekilde yayınlanıp, ardından ortadan kayboluyor. Gizlilik ayarları herkese açık olan bir profilde paylaşılan hikayeler, kişiyi takip etmeden de görülebilir halde yayınlanıyor. 

Geçtiğimiz aylarda eklenen “Yakın Arkadaşlar” özelliği ile, belli bir kitleyi hedef alan hikâye paylaşımlarının önünü açan Instagram’ın şimdi de özel gruplar arasında hikâye paylaşımı özelliğini test ettiği düşünülüyor. Instagram’ın kodlarını inceleyen Jane Manchun Wong isimli Twitter kullanıcısı, Facebook’un “Grup Hikayeleri” ile aynı olan kodlar olduğuna dikkat çekiyor.  

Facebook içerisinde kurulu gruplar tarafından, yalnızca o grubun üyelerinin görebileceği hikayeler paylaşmak bir süredir mümkün. Fakat bu özelliğin yaygın bir şekilde kullanılmadığı da biliniyor. İstediğiniz kişileri ekleyebileceğiniz ve sadece onlara özel hikâye paylaşımı yapabileceğiniz özellik, Görsel paylaşıma dayalı bir platform olan Instagram’da, bu tür bir özelliğin daha çok kişi tarafından kullanılacağı düşünülüyor.  

Şu an için resmi olarak duyurulmayan özellik, yalnızca belli izinlere sahip kullanıcıların erişimine açık. Bu yüzden ne zaman çıkacağı hakkında da bir bilgi yok. 

Uygulama içerisindeki kodları inceleyerek, Grup Hikayeleri özelliğini keşfeden Jane Manchun Wong.

İinternet üzerindeki popüler uygulamaların kodlarını inceleyerek, henüz gizli tutulmak istenen birçok özelliği keşfetmesi ile tanınan bir kod uzmanı olan 23 yaşındaki Jane Manchun Wong, beyaz şapkalı bir hacker olarak tanınıyor. Kodları araştırarak yaptığı duyurular yüzünden, firmalar büyük çaplı özelliklerin keşfedilmemesi için ekstra önlemler almak zorunda kalıyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl yayınlanan Instagram TV özelliğinin ilk duyurulması, kodların bulunduğu güncellemenin yapılmasından yarım saat sonra gerçekleştirilmiş. “Normalde bu tür özellikler daha önce eklenir ve yalnızca belli kullanıcıların ulaşabilmesi için açık olurlar. Fakat Instagram TV’de farklı bir yaklaşım sergilediler. Neden güncellemenin geç geldiği sorusuna verdikleri cevap ise, benim gibi kodları inceleyenlere karşı bir önlem aldıkları oldu.” 

Total
0
Shares
Önceki haber

Splunk Discovery Day Yoğun İlgiyle Gerçekleşti

Sonraki haber

Gelecekte Başarılı Olabilmek İçin Çocuklar Ne Öğrenmeli?

İlginizi çekebilir