Instagram’da ‘Beğeni’ Sayısı Kayboluyor, Ortalık Karışıyor

Sosyal medyanın olmazsa olmazları arasında yer alan etkileşim yöntemlerinden birisi olan ‘beğeni’ sevdiğiniz uygulamadan kaldırılsa, ne yapardınız?

Instagram her ne kadar henüz hayata geçirmese de, ‘beğeni’ sayısını kaldırmayı planladığı yeni arayüzüyle tepki çekecek gibi görünüyor. Instagram aleminde büyük bir kitle, beğeni sayısını yakından takip ederek paylaşımlarını yapıyor, uygun saat kollayıp yine uygun hashtag’ler kullanarak en güzel fotoğrafı paylaşmaya çalışıyor. Peki ama fotoğrafların altındaki beğeni sayısı görünmezse ne olur?

Instagram’ın böyle bir yenilik üzerinde çalışmasında pek çok etken olabilir; aslında şirketin bu yönde bir çalışması olduğunu da henüz öğrendik; ancak şirkete yakın kaynaklara göre Instagram’ın bu adımı atmasında en büyük etkenlerden biri kullanıcıların yeterli beğeni sayısını alamadığı için sildiği ‘post’lar. Bu post’ların boyutu öylesine büyük olabilir ki Instagram bu radikal değişikliğe gitme ihtiyacı hissetmiş.

Etrafınıza bakın… Fotoğraf paylaşıp da beğeni sayısına odaklanmayan kaç kişi tanıyorsunuz? Herhalde bir elin parmaklarını geçmeyecektir; bir anlamda skor yarışına dönen Instagram’da beğeni sayısı, artık amacından sapıp fotoğraf paylaşmaktan öte beğenilerin yarıştırıldığı bir tarafa kaymaya başladı. Bu da Instagram cephesinde ciddi bir rahatsızlık sebebi elbette.

Diğer yandan paylaşımların altından toplam beğeni sayısı kalkacak olsa da ana sayfada karşımıza çıkan paylaşımlar ve keşfet bölümü benzer algoritmalar ile şekillenmeye devam edecek.

Peki bu durum fenomenleri nasıl etkileyecek? Herkesin görünümüne kapanacak olan beğeni sayısının en çok fenomenleri etkileyeceği düşünülüyor; ancak profildeki beğeni sayısından ziyade istatistik panellerinden daha detaylı raporlar hazırlayarak müşterilerini daha fazla memnun etme şansları da olacak. Yani bizim o rakamları görmeye ihtiyacımız yok; müşterilere sunulan ayrıntılı raporlar da fenomenlerin işini kolaylaştıracak.

Instagram’ın bu adımı atmasıyla belki de kullanıcılar artık beğeni sayılarını yarıştırmaktan vazgeçip gerçekten paylaşmak istedikleri fotoğrafları yüklediğinde Instagram alemi daha güzel bir hale gelebilir.

Total
1
Shares
Önceki haber

Web’de Yeni Bir Dönem Başlatan AMP’e Sonunda JS Desteği Geliyor

Sonraki haber

Kar Yağışından Elektrik Üreten Cihaz

İlginizi çekebilir

Paycore, Processing İşkolu İle Bu Yıl 2 Milyar Finansal İşleme Aracılık Ediyor

PayCore, bu yılın ilk 11 ayında 1,9 milyar adet finansal ödeme işlemine aracılık etti. PayCore Processing’in Türkiye ve yakın bölgede, kendi geliştirdiği ödeme sistemleri yazılımları ile platform bağımsız, güvenli, kesintisiz, esnek ve regülasyonlara tam uyumlu hizmet veren dış hizmet sağlayıcı kuruluş olduğunun altını çizen PayCore CEO’su Turgut Güney, “Hedefimiz, gelecek 5 yıllık sürede Türkiye’nin ve yakın bölgenin lider processing firması olmak” diyor.
Devamını oku