Intel’den Veri Transferini Hızlandıran Teknolojiye 13 Milyon Dolar Yatırım

Geleneksel AI çiplerden 1000 kat daha hızlı veri aktarımı sağlayan bir AI çip üreten girişimci firma, Intel’den 13 milyon dolarlık yatırım aldı.

Kanada merkezli Untether firması geleneksel AI çiplerin veri hızını 1000 katına çıkaran prototip bir çip geliştirdi. Bu etkileyici bir başarı olmakla birlikte prototip yonga, gerçek bir yongadan büyük olduğu için cihazın tamamlanmış halinde nasıl bir performans sergileyeceği önemli bir soru işareti olarak cevaplanmayı bekliyor.

Untether, modern çiplerin atıl kaldığı noktada “belleğe yakın hesaplama” teknolojisini kullanarak hafıza ve devam eden görevler arasındaki fiziksel arayı kısaltıp daha düşük enerjiyle daha yüksek hızda veri transferi yapılmasını sağlıyor. Untether’in çalıştığı yonga tipi “sonuç yonga” olarak biliniyor. Bilgi işlem merkezlerinde daha karmaşık ve yoğun işler için kullanılan yongalardan farklı olarak, sonuç yonga akıllı telefon ve kamera gibi cihazlarda kullanılıyor. Derin öğrenme teknolojisi yakın dönemde bu tarz yongalarda büyük bir ilerleme kaydedilmesini sağlamıştı.

Her ne kadar yonga şu anda deneysel aşamada olsa da Intel’in niçin böyle bir yatırımda bulunduğunu anlamak güç değil. Şirket, son yıllarda alternatif çip tasarımları kullanan mobil cihazların yükselişiyle pazardaki egemenliğini yitirmiş durumda. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen Intel, geçtiğimiz yıllarda derin öğrenme teknolojisiyle yonga seti geliştiren bir başka firma Nervana’yı satın almıştı.

Total
16
Shares
Önceki haber

BMW ve Microsoft Güçlerini Akıllı Fabrikalar İçin Birleştiriyor

Sonraki haber

Cepte Yeni Trend: Hibrit Zoom

İlginizi çekebilir