Silhouettes of laptop and mobile device users are seen next to a screen projection of Google logo in this picture illustration taken March 28, 2018. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration - RC1F87EA23D0

İnternet Devine Gizlilik İhlali Nedeniyle 5 Milyar Dolarlık Dava

Google, özel internet gezintilerini takip etmesi nedeniyle Amerika’da dava edildi.

Saygın haber kaynağı Reuters tarafından yapılan habere göre Google, kullanıcıları tarayıcı seçeneklerinde gizli moda geçse dahi internet hareketlerini yasadışı şekilde takibe devam ettiği için dava edildi.

Google’ın tarayıcısında “gizli mod” adını verdiği özelliği kullanıldığı halde kullanıcıların çevrimiçi olarak neleri görüntüledikleri ve nerelere göz attıkları hakkında gizli bir şekilde bilgi toplaması nedeniyle Google ve bağlı bulundukları ana şirket Alphabet Inc. 5 milyar dolarlık ceza ile karşı karşıya.

Dava dosyasına göre Google, kullanıcılar gizli modda olsa dahi Google Analytics, Google Reklam Yöneticisi ve akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla veri toplamaya kesintisiz devam ediyor.

Böylece Google kullanıcıların arkadaşları, hobileri, favori yiyecekleri, alışveriş alışkanlıkları ve hatta çevrimiçi olarak aradıkları çok özel konular hakkında bilgi edinmesini sağlıyor. Yetkililer, Google’ın bilgisayar veya telefonla neredeyse her Amerikan vatandaşından gizli ve yetkisiz veri toplama işlemlerine devam edemeyeceğini açıklamasında bulundu.

Kullanıcılar her ne kadar tarayıcıların gizli modunu kullanarak güvenli bir internet deneyimi yaşadığını düşünse de siber güvenlik uzmanları Google ve rakiplerinin güvenli varsayılan tarayıcı modlarında dahi kişisel bilgileri toplamaya devam edebileceği konusunda uyarıyor.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite