İnternete zam furyası

Türkiye’de internet fiyatları son dönemde zamlarla gündeme geliyor. Enflasyonist ortam maalesef internet fiyatlarında da zammı getirdi. Türk Telekom, Temmuz 2023 tarihinde referans veri akış erişim (VAE) tarifelerinde fiyat güncellemesi yapmıştı. Bu fiyat artışı sonrasında tüketiciler de interneti zamlı kullanmaya başladı. 2023 yılı aralık sonu, Ocak 2024 itibariyle taahhüt süresi dolanlar zamlı tarifelerle karşı karşıya kaldı.

ÜST ÜSTE ZAMLAR GELDİ

Türk Telekom, 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bireysel ve kurumsal tarifelerine zam yaptı. Üç ay sonra tekrar bir zam geldi. 1 Ocak 2024 tarihinde fiyatlar yüzde 11 oranında arttı. Paketlerin fiyatları 400 TL’den başlıyor. Taahhüdü olanlar yeni zamlardan etkilenmedi. Turkcell Superonline da internet paketlerine zam yaptı. Vodafone’da da benzer bir durum görüyoruz. Ev ve iş yerlerindeki geniş bant internet fiyatları uçuşa geçti.


Türkiye’de fiber internetin yaygınlaşması için çalışılırken enflasyonist ortam nedeniyle artan fiyatlar tüketicilerin hızlı internete erişimine engel teşkil ediyor. Türkiye’de şu andaki fiber altyapı uzunluğu 435 bin kilometre. Bunun 2024 yılında 600 bin kilometreye çıkartılması planlanıyor. Tüketicilerin fiber internetin nimetlerinden yararlanması için ise özellikle yüksek hızlar için yüksek fatura tutarlarına katlanması gerekecek.

HABERLEŞME MALİYETİ ARTTI

Ülkemizde bir ailenin haberleşme maliyeti de giderek artıyor. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), 2023 yılı rakamlarını paylaştı. Evlerinde geniş bant internet aboneliği bulunan ve her bireyi cep telefonu hattı sahibi olan 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin vergiler dâhil ortalama 744,49 TL olduğunu açıkladı. 4 kişilik bir ailenin haberleşme giderinin yıllık 8.934 TL’ye ulaştığı ve bu rakamın 2.062 TL’sini devlete ödenen verginin oluşturduğu görülüyor. 2022 yılında yapılan analizde 4 kişilik bir ailenin yıllık haberleşme giderleri yaklaşık 5.306 TL, devlete ödenen verginin ise 1.161 TL olduğu hesaplandı.

2024 yılında haberleşme giderlerinin daha artması bekleniyor. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, “Her yıl düzenli biçimde hazırladığımız Aile Haberleşme Giderleri konulu raporumuzda bu yıl iletişim harcamalarında yaklaşık 3.628 liralık bir artış görüyoruz. Aile haberleşme giderlerine ilişkin faturaların yükselmesinde kur dalgalanmaları ve vergilerin artırılması önemli bir etken oynuyor.  Bu noktada 2021 başında %10’a yükseltilen Özel İletişim Vergisi’ne ve 2023 yılında arttırılan Katma Değer Vergisine dikkat çekmek isterim. Dünyanın hiçbir yerinde uygulanmayan ÖİV’nin kaldırılması ve KDV’nin bu kadar yüksek olmaması gerektiğini vurgulamak isteriz. Bu artışlar vatandaşlarımızın ucuz haberleşme hizmeti alma haklarını maalesef zorluyor. İçinde bulunduğumuz 2024 yılında serbestleşme ve tam rekabetin tesis edilmesiyle bu vergi yüklerinin azaltılması konusunda devletimizin gerekli adımları atacağına inanıyoruz” dedi.


Umarız enflasyonist ortam bir an önce sona erer ve internet kullanıcıları istedikleri hızlara kavuşur…

İNTERNET HIZINA YATIRIM YAPIYOR

Taahhütsüz ve limitsiz internet erişimi sağlayan TurkNet, sektörde adından söz ettiren firmalardan. TurkNet de yüzde 30’luk zamlı fiyatını birkaç gün önce açıkladı. Zamla beraber TurkNet internet fiyatı 299 TL’den 399 TL’ye çıktı. Telekom firmaları internet hızına ciddi yatırım yapıyorlar. TurkNet de bu firmalar arasında.
2023 yılında herkes yüksek hızlarda internet kullansın diye 1.000 Mbps’ye kadar indirme ve yükleme hızındaki TurkNet GigaFiber altyapısını 1 milyon 200 bin haneye ulaştırmayı başaran şirket, 2024 yılında 2 milyon haneye ulaşmayı hedefliyor. Şirket bu hedefe doğru yol alırken kullanıcılarına da yılda sadece bir kez zam yapma sözü veriyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2023 3’üncü çeyrek raporuna göre, Türkiye’de ortalama veri kullanımı 250.3 GB. Aynı dönemde tüm altyapılardan TurkNet kullanıcılarının ortalama veri kullanımının ise 321 GB olması dikkat çekici. TurkNet’lilerin tüm Türkiye geneline göre yüzde 28 daha fazla data kullanımı gerçekleştirdiklerini belirten TurkNet CEO’su Cem Çelebiler, ülkemizin dünya sıralamasında üst seviyelere gelmesi için yatırımlarına devam edeceklerini söylüyor.
Şirketin ev internetinin yanı sıra gençlerin ve girişimcilerin teknoloji üretimini desteklediğini de belirtmeden geçmemek gerekiyor. Şöyle ki Türkiye’deki teknoloji ihracatına katkı sağlamak amacıyla 28 Teknopark ve 129 devlet üniversitesinin internet altyapısını TurkNet GigaFiber ile destekleniyor

Total
0
Shares
Önceki haber

ÖZEL RÖPORTAJ: Solvia Digital Solutions CEO’su Ali Tamer Keskin ile Söyleşi

Sonraki haber

Trend Micro, çocuklara yönelik ücretsiz Siber Güvenlik eğitim programını başlatıyor

İlginizi çekebilir

Paycore, Processing İşkolu İle Bu Yıl 2 Milyar Finansal İşleme Aracılık Ediyor

PayCore, bu yılın ilk 11 ayında 1,9 milyar adet finansal ödeme işlemine aracılık etti. PayCore Processing’in Türkiye ve yakın bölgede, kendi geliştirdiği ödeme sistemleri yazılımları ile platform bağımsız, güvenli, kesintisiz, esnek ve regülasyonlara tam uyumlu hizmet veren dış hizmet sağlayıcı kuruluş olduğunun altını çizen PayCore CEO’su Turgut Güney, “Hedefimiz, gelecek 5 yıllık sürede Türkiye’nin ve yakın bölgenin lider processing firması olmak” diyor.
Devamını oku