iOS 13 Güncellemesi Arka Planda Veri Toplayan Facebook ve Benzeri Uygulamalar Konusunda Uyarıyor

Apple’ın iPhone için yakında genel kullanıcıların indirmesine sunulacak iOS 13 güncellemesi, arka planda Bluetooth ve benzeri fonksiyonlarla veri toplayan Facebook ve benzeri uygulamalar konusunda uyarıyor.

Kullanıcı gizliliğini markasının alameti farikalarından birisi kılan teknoloji devi Apple, daha önce sizlere aktardığımız gibi iOS 13 güncellemesi beraberinde kullanıcılarının gizliliği ve güvenliği konusunda yeni fonksiyonları harekete geçiriyor. Yeni güncelleme ile Apple, takip eden ve veri toplayan uygulamalar konusunda  kullanıcılara daha fazla kontrol verecek.

Apple’ın sıradaki büyük iPhone güncellemesi iOS 13’e erkenden erişim sağlayan kullanıcılar cihazlarında Facebook, Bluetooth özelliğini kullanmak istiyor.” gibi daha önce görmedikleri tarzda  uyarılarla karşılaştılar.

Facebook ve Google gibi markalar topladıkları kişisel verilerle oluşturdukları algoritmayı hedefe yönelik reklam gösterme amacıyla kullanıyor. Bu sebeple iOS 13 güncellemesi sonrasında gerek Youtube gerek Facebook gibi uygulamaların, uygulamayı kullanmadığınız halde bulunduğunuz konumu belirleyip, Bluetooth aracılığıyla sizden ve çevreden veri topladığı haber edilecek.

TechCrunch isimli teknoloji sitesine göre, Facebook, kullanıcıların birbirleriyle olan bağlantılarıyla ilgili kişisel verileri takip ediyor ve bir araya getiriyor, Bluetooth ile toplanan bilgileri GPS verileriyle birleştirerek kişi hakkında çıkarımlarda bulunuyor. Örneğin, Facebook özel bir konutta bir başkasınun yakınında geçirdiğiniz birkaç saati kaydedebilir.

iPhone kullanıcıları uygulamaların bu çalışma yöntemlerini kapatabilme yeteneğine sahip olacak. Gelen iOS 13 güncellemesiyle hangi uygulamanın nasıl bir çalışma yöntemi olduğunu konusunda kullanıcılar daha detaylı bilgi sahibi olacak.

Kaynak: BusinessInsider

Total
1
Shares
Önceki haber

Mobil Dünyada Ne Kadar Güvendesiniz?

Sonraki haber

Elektrikli Uçan Taksi Volocopter Almanya’da Havalandı

İlginizi çekebilir

Deprem Anında veya Sonrasında Kullanabileceğiniz En İyi Mobil Uygulamalar

Türkiye bir deprem bölgesi ve pek çok kişi bu doğal afetten epey korkuyor. Ayaklarınızın altındaki kayar plakalara bir göz atmak, korkularınızı belki hafifletebilir. Ne olduğunu tarihsel olarak bilmek ise gelecek için plan yapmanıza yardımcı olabilir ya da en azından yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bu yüzden depremleri izlemek için en iyi uygulamaları sizler için listeledim…
Devamını oku