iOS 13: Mutlaka Bilmeniz Gereken Güvenlik ve Gizlilik Özellikleri

Apple’ın uzun süredir merakla beklenen işletim sistemi güncellemesi günümüzde çok daha önemli hale gelen gizlilik ve güvenlik konularında hangi yeteneklere sahip?

Teknoloji devi Apple için kullanıcıların güvenliği ve gizliliği en az cihazlarının donanımsal ve yazılımsal yetenekleri kadar önem taşıyor. iOS 13’le birlikte Apple kullanıcılarının gizliliği ve güvenliği konusunda önemli değişiklikler gerçekleştirdi.

Hangi uygulamalar sizi takip ediyor, görebileceksiniz

iOS 13’ün en dikkat çeken özelliklerinin başında konumunuzu takip eden uygulamalar konusunda sizi bilgilendirmesi var. Sistem sizi takip eden uygulamalar konusunda uyaracak ve istediğiniz uygulamanın konumunuzu takip etmesine veya edememesini mümkün kılacak. Daha önce konum takip etmek seçeneklerinde her zaman, hiçbir zaman ya da uygulamayı kullanırken seçeneklerine sahip olan iOS işletim sistemi artık tek seferlik konum paylaşımını da seçeneklere ekliyor.

Bluetooth’u kullanmak isteyen uygulamalar engellenebilecek

Telefonunuzun Bluetooth özelliğine erişim sağlamak isteyen uygulamalar konusunda yine telefon sahipleri uyarılacak. Bluetooth özelliği ile kişilerin nerede olduğu kolaylıkla takip edilebiliyor, nerelerde gezdiğine dair veriler toplanıyor. Bu veriler ışığında size hedefe yönelik reklamlar gösteriliyor. iOS 13 ile bu uygulamalar konusunda uyarılacaksınız.

Find My uygulaması artık ofline takip de gerçekleştirebilecek

Arkadaşlarınız ve kayıp cihazlarınızın konumunu belirlemede yardımcı olan Find My uygulaması artık internet bağlantısına ihtiyaç duymadan da çalışacak. Örneğin dizüstü bilgisayarınızı kaybettiğinizde, cihazınızın son wi-fi bağlantı noktası baz alınarak arama yapılabilecek. Yakınlardaki diğer iPhone cihazlarını Bluetooth aracılığıyla tespit edecek uygulama, elde edilen veriyi Apple’ın kripto ile korunan sunucularına yükleyerek konum bulmayı güvenlik hale getirecek.

Uygulamalar kolaylıkla kişilerinize erişemeyecek

Apple’ın koruma altına almayı istediği alanlardan birisi de kontaklarımız. Kimi uygulamalar cihaz sahiplerine sormadan kişilere erişebiliyor. Bunu yaparak her kişi için oluşturduğunuz not da açığa çıkmış oluyor. Bu notlar arasında kimi zaman ev alarm şifresi veya telefon bankacılığına ait PIN numarası bulunabiliyor. Artık yeni güncelleme ile uygulamalar iletişim kanallarınızdaki notları göremeyecek.

Apple ile Giriş özelliği sahte e-posta kullanmanızı mümkün kılıyor

Apple kendi altyapısıyla kullanıcıların güvenli bağlantı sağlayabilmesi için Apple ile Giriş özelliğini geliştirdi. Bu özelikle kayıtlı tüm uygulama ve servislere tek bir tıklama, üstelik hiçbir özel veri paylamaya gerek duyulmadan erişim sağlanabiliyor. “Apple ile Giriş” özelliğine sahip tüm yazılımlarla uyumla çalışan sistem kullanıcılara isterlerse gerçek e-posta adreslerini isterlerse geçici bir e-posta adresi gösterebilmelerini seçenek olarak sunuyor. Servisin Android cihazları ve web sitelerde dahi çalışıyor olması oldukça dikkat çekiyor.

Bilinmeyen numaraları susturabilirsiniz

Spam aramalar konusunda çok önemli bir adım iOS 13 ile birlikte geliyor. İletişiminizde bulunmayan sesli çağrılar bilinmeyen çağrı olarak sınıflandırılacak ve dilenirse bu çağrılar susturulacak.

Fotoğraflarınızda konum bilgisini çıkarabilirsiniz

iPhone’da çekilen tüm fotoğraflar veri olarak depolanırken tarih ve yer bilgileri beraberinde saklanır. Ancak kimi zaman bu bilgileri iş veya ev adresinize ait verileri içeriyor olabilir. Artık bu bilgileri birkaç tıklama ile fotoğrafınızdan silebileceksiniz.

Safari tarayıcısı izlenmeye karşı daha güvenli hale getirildi

Apple, izleme karşıtı teknolojilerini web tarayıcısı Safari ile de buluşturdu. Bu sayede kullanıcılara ait veriler reklam markaları tarafından daha güç takip edilebilecek. Kullanıcılar daha özgür bir internet keyfi yaşayabilecekler.

Total
1
Shares
Önceki haber

Amazon’un Akıllı Gözlüğü Echo Frames Ortaya Çıktı

Sonraki haber

FinTech Girişimlerini RegTech ve InsurTech Sırtlayacak

İlginizi çekebilir