iOS 13’ün Detayları Sızdırıldı: Yeni Güncellemeden Tüm Detaylar

Gerçekleşecek güncellemeyle birlikte Apple’ın kullanıcılarına daha keskin ve daha güvenilir bir tecrübe sunacağı gözleniyor.

WWDC 2019 fuarına sayılı günler kala, haber platformu Bloomberg, iOS 13 ile gelmesi planlanan ve internete sızan bilgileri takipçileriyle paylaştı. İşte sızan bilgilerden ortaya çıkan özellikler.

Karanlık Modu

Geçtiğimiz yıl Mojave güncellemesiyle Mac kullanıcılarına sunulan Karanlık Modu, iOS 13’le birlikte Apple’ın iPhone ve iPad cihazlarında da seçenek olarak kullanıcılara sunulacak.

Yeni ve Gelişmiş Sağlık Uygulaması  

Uzun süredir iOS işletim sisteminin ayrılmaz bir parçası haline gelen sağlık uygulaması, gelecek güncellemeyle birlikte görsel olarak radikal değişikliklere uğrayacak. Yeni arayüz günlük aktivitelerinizi ön plana çıkarmada daha etkin bir rol oynayacak.

iMessage  için Profil Oluşturma ve Yeni Stickerlar

Whatsapp, GroupMe ve Line gibi popüler çapraz mesajlaşma platformlarından etkilenen Apple’ın iMessage özelliği kullanıcılar artık profil oluşturma imkanı tanıyacak. Teorik olarak paylaştığınız bilgiyi gören kişilerin arkadaşınız olup olmadığı, kontağınızda kayıtlı olup olmadığına bağlı olarak ayarlayabileceksiniz. Ayrıca 3 karakterlik yer kaplayacak büyüklükte yapışkanlar (Animoji, Memoji) dilenirse iMessage sahibi olmayan Android akıllı telefon kullanıcılarıyla da paylaşılabilecek.

Dosya Paylaşımı ve İndirme Yönetimi

iOS 13’ün yenilenen arayüzü sayesinde link, resim ve dosya paylaşımı çok daha rahat hale getirilecek. Bu konuda Android tarafında paylaşma rahatlığı çok daha önce sunulmuş olsa da, çok fazla link içeren arayüz kullanıcıyı yorabiliyordu. Apple bu karmaşıklığı sade hale getirmek istiyor.

Apple, tarayıcısı Safari’de de indirme işlemini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Ekran Süresi Özelliğine Kontrol Sağlanacak

Ebeveyn kontrolü ve kısıtlamalar karşısında gelen eleştiriler Apple’ın işletim sistemini yeniden ele almasına vesile olmuş. Aileler artık çocukların kimlerle iletişim kurabileceğini kontrol edebilecekler. İddialara göre Ekran Süresi özelliğine dair daha pek çok yenilik bu güncelleme ile iPhone’lara gelecek.

Daha Güçlü Uyku Zamanı Özellikleri

Apple şu an iOS 12 ile birlikte uyku takibi gerçekleştirerek Yatak Zamanı ve Saat uygulamaları ile kullanıcılarına uykularına dair basit istatistikler sunuyordu. Ancak iOS 13 beraberinde uyku ile alakalı daha derin bir analiz ve veri ortaya çıkarılması için değişiklikler gerçekleştirilmiş durumda. Örneğin, iOS 13’te Uyku Modu başlatıldığı anda “Rahatsız Etme” özeliğini de aktif edecek. Böylece ekran ışığı otomatik olarak kısılıp, tüm sesli bildirimler kapatılacak.

Kelimeler Arasında Kaydırarak Gezme

İddialar arasında yer alan bu özellik tam olarak netleşmemiş ama Apple, Android’in en popüler özelliklerinden birini iOS 13’le birlikte mobil cihaz kullanıcılarına sunmayı amaçlıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar ekrandaki klavye üzerinde kelimeden kelimeye kaydırarak geçebilecek ve tek kelimelere basmak zorunda kalmayacaklar.

Bu özellik Swype ve SwiftKey gibi üçüncü parti uygulamalarla Apple cihazlarda popüler olarak kullanılıyordu. Kullanıcı uygulamayı kullandıkça sistemin öneri motoru güçleniyor ve kullanıcının çok daha hızlı şekilde yazı yazabiliyor.

Bunların dışında hatırlatıcı, e-posta özellikleri, kitaplar ve tamamen iPad odaklı iyileştirmelerin de iOS 13 beraberinde kullanıcılara sunulacağı gelen sızıntı bilgiler arasında.

Total
1
Shares
Önceki haber

Uber’in Halka Arzı Öncesinde Lyft ve Uber Sürücülerinden Protesto

Sonraki haber

Volvo Araçları Yoldaki Tehlikeler İçin Birbirini Uyaracak

İlginizi çekebilir