iOS 14, Instagram’da Kullanıcıdan İzinsiz Kamerayı Açan Hata Keşfetti

Sosyal medya yetkilileri hatanın giderilmesi için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Şu an beta aşamasında olan iOS 14, uygulamaların arka plandaki beklenmedik çalışmalarını gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Daha önce TikTok, LinkedIN ve Reddit’in kullanıcı verilerini kopyaladığı iOS 14 ile fark edilmişti. Şimdi ise kullanıcılar Instagram’ın kamera kullanımda olmadığı halde Instragram’da gezerken kamera açık simgesinin belirdiğini gösteren gönderiler paylaştı.

Saygın teknoloji sitesi The Verge’e bir açıklama yapan Instagram sözcüsü bunun uygulamada yer alan bir hata nedeniyle meydana geldiğini ve gerekli düzeltmenin yapılması için çalışmaların başlatıldığını dile getirdi. Instagram yetkilisi  açıklamasında sadece kullanıcılar müsaade ettiğinde kamerayı kullandıklarını ve herhangi biçimde izin dışı kayıt alınmadığının altını çizdi.

Apple’ın iOS 14’le kullanıcı verilerinin gizliliği konusuna odaklanarak uygulamaların arka plandaki çalışma biçimlerine dair hareketleri bildirmesi, sosyal medya platformları ve uygulama geliştiricilerinin uygulamalarındaki bu hataları gidermelerine de yardımcı oluyor. Geçtiğimiz yıl Facebook, benzer biçimde iOS cihazlarda, kullanıcının rızası olmadan kamerayı aktifleştiren “hatasını” düzeltirken; TikTok, Reddit ve LinkedIN “hata” olarak adlandırdıkları uygulama hareketlerini düzeltmek için çalışmalara başladı.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite