iPhone Tasarımcısı Jony Ive Apple’dan Ayrılıyor

Mac, iPod ve iPhone için ikon tasarımlarıyla Silikon Vadisi’nin yorgun düşmüş devlerinden birini dünyanın en değerli şirketine dönüştürmede büyük pay sahibi olan tecrübeli isimden 20 yıldan sonra Apple’a veda.
Jonathan “Jony” Ive, chief design officer for Apple Inc., uses an Apple iPhone to take a photograph of the “plaza” area during the grand opening of the company’s new flagship store at Union Square in San Francisco, California, U.S., on Saturday, May 21, 2016. The flagship location boasts 40-foot-tall doors opening onto the square and comprises five departments, or what Apple prefers to call “features.” Photographer: David Paul Morris/Bloomberg *** Local Caption *** Jony Ive

20 yılı aşkın süredir Apple’da görev alan ve Mac, iPod ve iPhone gibi cihazlara ikonik tasarımlar hediye eden Jony Ive, kendi işinin başına geçmek üzere şirketten ayrılıyor. Üstelik Jony Ivy’nin LoveFrom isimli projesinde ilk müşterisi Apple olacak.

Apple’a donanımdan yazılıma estetiğini kazandıran dünyanın en ünlü endüstriyel tasarımcısının ayrılık haberi müşteriler ve yatırımcılar arasında şok edici olarak karşılandı. Zira Jony Ive pek çokları için iPhone’un ötesinde, Apple’ın geliştirdiği bir ürün veya hizmet için heyecanlanmalarında en önemli sebep olarak görülüyordu.

Ayrılı hakkında yorumda bulunan Apple CEO’su Tim Cook, değişikliği bir “evrim” olarak nitelendirdi ve tecrübeli bir tasarım grubu olduklarını hatırlattı:

“Uzun süredir sahip olduğumuz aynı ekiple yola devam edeceğiz ve Jony ile çalışmaya devam etmekten zevk duyacağız.”

Geçtiğimiz Nisan ayında Apple Perakende Şefi Angela Ahrendts de Amerika ve Çin arasında yükselen ticari savaş tansiyonu sonrasında iPhone satışlarında yaşanan istikrarsızlığın da etkisiyle görevini bırakmıştı.

Steve Jobs’un hayatını kaybettiği 2011 yılından bu yana Apple’ın gelecek vizyonunda Tim Cook’tan daha önemli bir konumda olduğunu kanıtlayan Jony Ive, İngiltere Kraliyeti tarafından 2012 yılında “Sir” ünvanına kavuşmuştu.

Sir Jonathan’ın yeni projesi LoveFrom hakkında şu an için çok bir şey bilinmiyor ancak Kaliforniya merkezli yeni işin kendisini çok heyecanlandırdığı ve tasarım ötesinde bir çalışmayla karşımıza çıkacağı söyleniyor.

Total
3
Shares
Önceki haber

Müziğinizi Nasıl Alırsınız?

Sonraki haber

Pentagon’dan Kalp Atışından Kimlik Belirleyen Lazer Teknolojisi

İlginizi çekebilir

Salgınla değişen yaşam tarzı turistlerin tatil tercihlerini kökten değiştirdi: Uzaktan çalışarak tatil yapmak isteyen her 100 kişiden 73’ü daha uzun tatil planlıyor

Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketi Simon Kucher & Partners tarafından 2020 yılının Mayıs ve Aralık aylarında yapılan ve salgın sonrası otel, turizm ve eğlence sektöründeki değişen tüketici davranışlarını inceleyen çalışma, 2021 yılı içinde 7 binden fazla katılımcı ile yeniden gerçekleştirildi. Türkiye’ye en fazla ziyaretçi gönderen Rusya, Almanya ve İngiltere gibi ülkelere odaklanan çalışma, yabancı turistlerin salgınla beraber değişen yaşam tarzları sonucu tatilden yeni beklentilerine yön veren trendlere ışık tuttu.
Devamını oku