İrlanda, Facebook’un Kullanıcı Verilerini ABD’ye Göndermeyi Durdurmasını İstiyor

AB Adalet Kurulu yasaları çerçevesinde AB vatandaşlarına ait verilerin ABD’ye gönderilmesi durdurulacak.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Facebook’tan kullanıcı verilerini Avrupa Birliği’nden ABD’ye aktarmayı durdurmasını istedi. The Wall Street Journey tarafından yapılan ve Facebook tarafından doğrulanan habere göre İrlanda konuyla ilgili soruşturma başlattı.

İrlanda’nın bu hamlesi Avrupa Birliği’nin Temmuz ayında AB ile ABD arasındaki veri aktarımı standartlarının kullanıcıları yeterince korumadığına dair yasal kararın alınmasıyla beraber geldi.  Avrupa Birliği kişisel veri gizliliği konusunda ABD’den daha sert yasalara sahip olmakla birlikte, ABD hükümeti gözetim yasaları kapsamında AB vatandaşlarının verilerini topluyor olabilir. Bu AB şirketleri ve vatandaşları için önemli bir gizlilik sorunu teşkil ediyor.

Avrupa Birliği Adalet Kurulu’nun kararı, şirketlerin AB vatandaşlarına ait verileri ABD’ye göndermesine izin veren AB-ABD Gizlilik Kalkanı anlaşmasını geçersiz kıldı. Konu hakkında açıklamaya yapan Facebook Küresel İlişkiler ve İletişim Başkan Yardımcısı Nick Clegg’e göre; Facebook bu kararın ardından uluslararası veri aktarımlarının uzun vadede nasıl istikrarlı olarak yürütüleceğine dair tutumlarını ortaya koymuş olacak.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite