İş Dünyasının Geleceğini Etkileyecek 3 Ana Trend

Kimse iş dünyasının geleceği hakkında kesin bir şey söyleyemese de iş dünyasının geleceğini belirleyecek 3 ana faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Teknolojinin gelişim hızını düşünecek olursak iş dünyasının geleceğinde bizi neler beklediğine dair bir soruya net bir cevap vermek çok doğru olmayacaktır. Geleceğin iş dünyasını varılacak bir nokta olarak düşünmektense sürekli gelişen ve değişen bir süreç olarak görmek daha doğru olacaktır. İşleri tamamlamak yerine değer yaratmaya odaklanan bir süreç. Kimse iş dünyasının geleceği hakkında kesin bir şey söyleyemese de iş dünyasının geleceğini belirleyecek 3 ana faktör olduğunu söyleyebiliriz. Bu ay iş dünyasında yavaş yavaş etkilerinin hissedilmeye başlandığı bu üç ana trendi yazdım.

1.Geleceğin iş dünyası esnek olacak

Teknoloji ilerledikçe coğrafi konumun ya da lokasyonların işteki önemi azalacak. İş dünyasının geleceğinde esneklik maliyetleri azaltacak, çalışan bağlılığını arttıracak. Günümüzde şirketler ve organizasyonlar artık daha fazla esnek çalışma saatleri sunuyor ve bu sayede kendilerine en uygun yetenekteki çalışanlara ve çalışma performansına ulaşıyor. İş dünyasındaki esneklik artışı organizasyonun da esnek olmasını gerekli hale getiriyor. Çalışanlar artık daha esnek çalışma ortamları talep ediyorlar.Esneklik sayesinde organizasyonlar daha hızlı büyüyor, yeni pazarlara daha kolay girebilir hale geliyorlar. Son yıllarda agile yani çevik organizasyon yapılarının şirket kültürlerine daha hızlı entegre edilmeye başlanması bunun en önemli göstergesi.

2.Gelecekteki iş dünyasında insan ve teknoloji iş birliği olacak

İş dünyasının geleceği teknoloji ile şekillenecek. Bu muhakkak. Yaygın inanca karşın yakın zamanda robotlar insanların işini elinden almayacak. Ancak teknoloji insanların ve şirketlerin değer ve bilgi yaratmasını kolaylaştıracak. Bunun olabilmesi için insanların teknoloji ile işbirliği yaparak yeteneklerini geliştirmeleri gerekli.
Örneğin yapay zeka doktorların daha doğru teşhis koymasına yardım edecek, robotik doktorların uzaktan ameliyat yapmalarına imkan sağlayacak. İnsanlar ve robotlar arasındaki işbirliği üretim hatlarında verimliliği arttıracak. Yapay zeka avukatlara araştırmalarında olayla ilişkili bilgileri bulmalarında yardımcı olacak. Tüm bunların gerçek olabilmesi için insanların yeni teknolojilere işini elinden alacak gibi değil, işini kolaylaştıracak gibi bakabilmesi.

3. Çalışanların yetenekleri gelişecek 

Teknoloji geliştikçe çalışanların da onunla birlikte kendilerini geliştirmeleri gerekecek. Geleceğin iş dünyasındaki kilit nokta çalışanların yeteneklerini geliştirmeleri olacak. Bu iki temel amaca hizmet edecek. Birincisi otomasyona karşı işlerini kaybeden insanların sayısı azalacak, ikincisi şirketlerin teknolojiye yatırım yapması kolaylaşacak.
Bu yılın başında Dünya Ekonomik Forumu’nda bahsedildiği üzere hayat boyu öğrenme ve yetenekleri geliştirme çalışanların yeni rekabetçi iş dünyasında hayatta kalabilmlerini sağlayacak. 

Total
1
Shares
Önceki haber

WhatsApp’ın “Herkesten Sil” Özelliği iPhone’da Çalışmıyor!

Sonraki haber

Huawei,Yeni Amiral Gemisi Mate 30 Pro’yu Tanıttı!

İlginizi çekebilir

Influencer Seçimi, Satıştan Pay Anlaşması, Veri Analizi Dijital Marketing’te Başarıyı Getiriyor

Devlet tarafından verilen depo ve lojistik desteğiyle birlikte üreticinin gözü ihracatta. Dijital marketing yaparak satışını artırmak isteyen markalar için bilindik yöntemlerin dışında başarı getirecek dijital marketing yöntemlerini sıralayan Digital Exchange’in uzman ekibi, “Pazarı belirleyin, Dijital Varlık Analizi’ni yapın, doğru Influencer’i seçin, üretim ve lojistik ile sürekli irtibatta olan bir marketing ekibi seçin” bilgisini paylaştı. Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk ise “Infuencer ile büyük bütçeli anlaşmalar yerine satıştan paya dayalı anlaşma yapmak, markalara fayda sağlar” dedi.
Devamını oku