İşte 2024 Yılının Tekno Trendleri

2023 yılını iyisiyle kötüsüyle uğurlamaya hazırlanıyoruz. Diğer alanlarda olduğu gibi teknoloji konusunda da pek çok gelişmenin yaşandığı bir yıla tanıklık ettik. Bol bol yapay zeka konuştuğumuz bir yıl oldu. Peki, 2024 yılı neler getirecek? Yapay zeka yine başrolde olacak. ABD ve Çin arasındaki teknoloji savaşı sürecek gibi duruyor. Yapay zeka, çipler, quantum teknolojilerine ilgi sürecek. Yapay zeka daha fazla yatırım çekecek ama yasal bazı meydan okumalarla karşılaşması da mümkün. İşte 2024 yılında teknoloji dünyasına damga vuracak trendler.

GELECEK YILIN BELİRLEYİCİSİ OLACAK

*ÜRETKEN YAPAY ZEKA: 2024 yılında teknoloji dünyasının belirleyicisi olmaya devam edecek. Bu yıl olduğu gibi gelecek yılın da hakim teknoloji trendi olacak. 2023 yılında yapay zeka çok konuşuldu. Ancak 2024 yılı ise dünyanın yapay zekanın ne kadar güçlü ve faydalı olabileceğini kavradığı yıl olacak. Yapılan araştırmalar, yapay zekanın 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 15.7 trilyon dolarlık katkı sağlayacağını ortaya koyuyor. Kurumsal uygulamalarda da yapay zeka kullanımı önemli ölçüde artacak. Üretken yapay zekanın etkilerini görmeye devam edeceğiz. Yapay zekanın insan ırkını yok etmesi, işimizi elimizden almasından korkmak yerine bu yıl insanların potansiyelini anlayacağı bir yıl olacak. Daha verimli kullanıldığında bizi daha üretken hale getirecek. Etik ve düzenlemeler konusunda hala çözülmesi gereken zorlukları var. Ancak 2024’ün herkesin üretken yapay zekanın hayatlarımız için ne kadar dönüştürücü olacağını anlamaya başladığı bir yıl olacak. Daha karmaşık ve özelleştirilmiş yapay zeka uygulamalarının yaygınlaşması muhtemel görünüyor. Özellikle sağlık, finans, üretim ve diğer endüstrilerde, iş süreçlerini iyileştirmek ve verimliliği artırmak amacıyla kullanılan daha gelişmiş algoritmalar ve modeller ortaya çıkabilir. Üretken yapay zekanın uygulamalarını kurumsal projelerde görüyor olacağız.

YEŞİL TEKNOLOJİ HER YERDE

*SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: Sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve doğa dostu olmak artık her sektörde bir zorunluluk. Firmalar karbon ayak izlerini azaltmak ve sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmak için çalışıyorlar. Bunu zorunlu kılan kanunlar da yürürlüğe giriyor. 2024 yılında teknoloji sektöründe de bu trendi görmeye devam edeceğiz. Doğa üzerindeki etkisini azaltmak için kurumsal ve bireysel anlamda herkes çalışmayı sürdürecek. Teknoloji dünyası, faaliyet ve hizmetlerinde enerji tüketimini ve karbon emisyonlarını  azaltma çalışmalarına öncelik verecek. Yeşil bulut bilişim, çevre dostu yazılım uygulamaları gibi sürdürülebilir fikirleri benimseyecekler. Çevre bilinci arttıkça, 2024 yılında yeşil teknolojinin daha fazla benimseneceğini tahmin ediyoruz. PwC tarafından yapılan son CEO anketine göre, CEO’ların yüzde 39’u işletmelerinin geleceği konusunda endişe duyuyor. Bu endişeleri gidermek için yeşil teknolojilere geçmenin gerekli olduğuna inanıyorlar. Tüketicilerin yüzde 75’inin iklim değişikliğiyle mücadele eden şirketlerden alışveriş yapma olasılığının daha yüksek olması da bunu destekliyor.

SİBER GÜVENLİK TEHDİTLERİ SÜRECEK

*SİBER DAYANIKLILIK: Son yıllarda pek çok işletme siber saldırıların kurbanı oldu. 2024 yılında bu alandaki saldırıların süreceği öngörülüyor. Hızla büyüyen siber tehditler karşısında savunmayı güçlendirmek için tasarlanan teknoloji çözümleri, her kuruluşun sahip olması gerekenler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Firmalar siber dayanıklıklarını artırmaya özen gösterecekler. Saldırılar daha sofistike hale de geliyor. Yapay zekadaki gelişmeler, kötü niyetlilerin de yöntemlerini değiştiriyor. Siber saldırganlar da yapay zekayı kullanıyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi yoluyla siber savunmanın otomasyonu önem kazanacak.

Tahminler, 2024 yılında şirketlerin varlıklarını korumak için gelişmiş güvenlik teknolojilerine yatırım yapmaları gerektiğini gösteriyor. Siber suçların maliyetinin 2025’e kadar 10.5 triyon dolara çıkacağı öngörülyor. Güçlü siber güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyuluyor.

YENİLİK ÇAĞINI BAŞLATACAK

Kuantum Bilişimi: Sektörü şekillendirecek trendler arasında kuantum bilişim de var. 2024 yılında kuantum bilişim, çeşitli sektörlerde devrim yaratarak yeni bir teknolojik yenilik çağını başlatacak. Kuantum bitleri ya da kübitleri kullanan bu teknoloji, süperpozisyon ve dolanıklık prensipleri sayesinde karmaşık hesaplamaları mevcut makinelerden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Geleneksel bilgisayar bitleri gibi 1 ya da 0 durumundan ziyade aynı anda birden fazla durumda bulunabilen kuantum bitleri (kübitler) kullanılarak çalışabiliyor.

Kuantum teknolojisinin ilk yatırımcıları arasında, dolandırıcılık tespiti, risk yönetimi ve yüksek frekanslı ticaret amacıyla son yıllarda geliştirilen yapay zeka sistemlerinin gücünü artırabilmeyi uman bankalar ve finansal hizmet kuruluşları yer alıyor. Ancak bu yıl farklı alanlarda faydalarını görmek de mümkün olacak.

GERÇEK VE DİJİTAL İÇ İÇE

*SANAL VE ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK: VR ve AR, fiziksel ve sanal dünya arasındaki engelleri giderek daha fazla ortadan kaldırıyor. Daha önce hiç olmadığı kadar dijital ortamlarda avatarlarımızla var oluyoruz. Sektörler genelinde bu kavramın dijital ikiz şeklinde ortaya çıktığını görüyoruz. Dijital ikiz gerçek dünyadaki benzerinden elde edilen verilerden oluşturuluyor. 2024 yılında, gerçek dünya ile sanal dünya arasındaki ayrımın giderek azaldığını görmeye devam edeceğiz. Bu da dijital olanın giderek daha gerçekçi hale geldiği anlamına geliyor. Mixed Reality (Karma Gerçeklik), AR ve VR’nin yakınsaması da devam edecek. Hepsi bir araya gelince daha fazla potansiyele sahip oluyorlar. Gerçek ve dijital arasındaki engellerin bulanıklaştığı karma gerçeklik ortamları yaratmak için yakınsama giderek daha yaygın hale gelecek.

Total
0
Shares
Önceki haber

Gözler Yarında: 2024 ve Sonrasını Şekillendirecek 5 Öncü Teknoloji Trendi

Sonraki haber

Kaspersky, Operation Triangulation Davasında Hayati Öneme Sahip İphone Donanım Özelliğini Açıkladı!

İlginizi çekebilir

Papara ‘Yılın Fintech Şirketi’ Seçildi

Türkiye’nin lider fintech şirketi Papara, bu yıl 1 milyona yakın oy kullanılan Webrazzi Ödülleri 2020'de ‘Yılın Fintech Şirketi’ seçilerek zirvedeki konumunu perçinledi. Papara ‘Yılın Girişimi’ kategorisinde ikinci sırada yer alırken, Papara Kurucusu ve CEO’su Ahmed Faruk Karslı da ‘Yılın Girişimcisi’ listesine adını yazdırdı.
Devamını oku