Japon Taksiler Müşterilerine Doğru Reklamı Göstermek İçin Yüz Tanıma Sistemini Kullanıyor

Arka koltuklarda bulunan kameralar yaşınız ve cinsiyetinizi belirleyerek bunu müşteriye hitap edecek reklamlar gösteriyor.

Olur da yolunuz Japonya’ya düşerse, bindiğiniz takside yüzünüzü tarayan; yaşınız, cinsiyetiniz ve diğer karakteristik özelliklerinizi öğrenen ve bu veriyi kullanarak size özgü reklamlar izleten bir sistemle karşılaşabilirsiniz.

Google’ın güvenlik mühendisi Rosa Golijan, bir Twitter gönderisinde müşteriden elde ettiği verilere göre reklam gösteren yüz tanıma sistemini gündeme taşıdı. Gelecekte kişiye özel reklamların nasıl şekil alacağına güzel bir örnek olan teşkil eden uygulama, elde edilen veriyle bir müşteri profili oluşturuyor ve bir reklam ajansı olan Geniee Inc.’e gönderiyor ve buradan profile uygun reklam seçimi yapılıyor.

Reklamın yayınlandığı sayfada yer alan bir QR kodu, dijital reklam platformu geliştiricisi DeNA’ Co Ltd.’ye bağlanıyor. Bu sayfada teknolojinin oluşturabileceği güvenlik ve huzursuzluk sorularına yanıt veren yetkililer, yüz tarama teknolojisinin sadece profil oluşturmak için kullanıldığını ve bu verinin reklamın gösterilmesinin ardından silindiğini belirtiyor.

Kaynak: https://futurism.com

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite