Japon Teknoloji Devi Canon, Siber Saldırı Kurbanı

Teknoloji firması Garmin’i milyon dolarlık çıkmaza sokan fidye saldırılarında yeni hedef Canon oldu.

Geliştirdikleri akıllı saatler ve akıllı spor aksesuarlarıyla tanınan Garmin geçtiğimiz hafta siber saldırıya maruz kalmış ve fitness takip uygulamasının bulut sistemle senkronizasyon özelliği bir süre ortadan kalkmıştı. Firma fidye yazılım saldırısıyla karşı karşıya olduğunu belirtmiş ancak durumu düzelttikten sonra bunu fidyeyi ödeyerek mi yoksa karşı atakta bulunarak mı gerçekleştirdiğini belirtmemişti. Ancak söylentilere göre Garmin bu saldırı ile baş edebilmek için siber korsanlara multi milyon dolarlık bir ödeme gerçekleştirdi.

Bu hafta bir başka siber saldırı ise Japon teknoloji devi Canon’a karşı yapıldı. BleepingComputer tarafından yapılan habere göre şirketin 10TB büyüklüğündeki verisi çalınırken, sistem altyapısı çalışamaz hale geldi.

Altyapıda yaşanan problemlerden ötürü Canon alan adına sahip pek çok web site kullanılmaz hale geldi. ABD ve Japonya resmi web siteleri ise bakıma alınarak işleme kapatıldı.

Canon BT ekibinden gelen bir e-postaya göre firma çeşitli uygulamalar, takım yazılımları ve e-postalara erişmekte güçlük çekiyor.

Belirtilenlere göre fidye saldırı Maze isimli bir yazılımla gerçekleşmiş. Maze şirket içi altyapıyı şifreli hale getirerek, mevcut verilerin dışarıya aktarımını sağlayabilen bir fidye yazılımı olarak tanımlanıyor. Canon ise şu anda süreci araştırdığını açıkladı.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite