Japon Uzay Aracı Ay’ın Yörüngesine Girdi

Japon Uzay Ajansı (JAXA) Ay keşif aracının başarılı şekilde Ay’ın yörüngesine girdiğini ve misyon planlandığı gibi giderse aracın 20 Ocak’ta Ay’a ineceğini açıkladı.

7 Eylül’de H2A roketiyle fırlatılan Smart Lander for Investigating the Moon “SLIM” (Ay’ı Araştırmak için Akıllı İniş Aracı) ile Japonya Sovyetler Birliği, ABD, Çin ve Hindistan’dan sonra Ay yüzeyine bir kâşif indiren beşinci ülke olmayı planlıyor.

Japonya Uzay Ajansı’nın yaptığı açıklamaya göre SLIM, genellikle birkaç kilometrelik bir hassasiyete sahip olan geleneksel iniş araçlarının aksine, amaçlanan hedeflerden 100 metreden daha az bir hassasiyetle Ay’ın yüzeyine nokta atışı inişler gerçekleştirmeye yönelik teknolojiyi test etmek üzere tasarladı.

JAXA’ya göre SLIM’in başarılı bir hassas iniş yapması, gelecekteki Ay görevleri için “yapabildiğimiz yere iniş” döneminden “istediğimiz yere iniş” dönemine doğru bir geçişi sağlayacak. İstediğimiz yere iniş dönemi başlarsa, ilerideki Ay görevlerinde su aramaya başlanabilecek ve yamaçlar gibi düz olmayan yüzeylere nokta atışı inişler yapılabilecek.

İnişin başarılı olması halinde JAXA, Ay’ın mantosunun bir parçası olduğuna inanılan kayaların bileşim analizini yaparak, Ay’ın kökenlerini çözmeye yardımcı olmayı da umuyor.

JAXA, SLIM’in 20 Ocak penceresini kaçırması halinde, bir sonraki iniş fırsatının 16 Şubat civarında olacağını açıkladı.

Total
0
Shares
Önceki haber

Kaspersky Yatırım Dolandırıcılığını Ortaya Çıkardı: Sahte Başvurular ve Sahte Onay Videolarıyla Yatırımcıları Cezbediyorlar

Sonraki haber

HUAWEI Matebook D16 Ön Satışa Sunuldu

İlginizi çekebilir

Yapay Zeka, Akıllı Şehirlerin Yönetimine Aday

Son dönemin yükselen akımlarından modüler akıllı şehir çözümleri, teknoloji alanındaki inovasyona önemli bir örnek teşkil ediyor. Ekin SPOTTER, trafik yönetiminin yanına, yapay zekâ desteğiyle suçluların ve olası kazaların, park ve şerit ihlallerinin tespiti, hava durumu ve kalite ölçümü, aydınlatma yönetimi, Wi-Fi erişimi ve elektrikli şarj gibi birçok yenilik ekliyor.
Devamını oku