Japonya Hükümetinden Cyborg Teknolojileri Araştırmasına 1 Milyar Dolar Destek

Japonya hükümeti uçan araçlar, insan geliştirme ve yapay kış uykusu teknolojilerini yakından takip ediyor.

Japonya hükümeti insan geliştirme ve cyborg teknolojileri alanında araştırma yapacaklara 1 milyar dolar destek vereceğini açıkladı. Yaşlanan insan bedenini destekleyecek teknolojilerden endüstriyel atıklarla mücadeleye kadar 25 farklı alan belirleyen hükümet, bu teknolojiler üzerinde çalışacak akademisyen ve araştırmacıların başvurularını bekliyor.

Araştırmaların gerçekleştirileceği alanlar Japonya’nın şu an karşı karşıya olduğu kimi problemlere çözüm olması bekleniyor. Endüstriyel atıklar, hızla yaşlanan nüfus ve okyanusların temizlenmesi gibi konular bu projenin kapsadığı sıkıntılar arasında yeralıyor.

Japonya’nın en büyük problemlerinden birisi genç nüfus artışının düşüşe geçmesi. Yapılan son araştırmalara göre ailelerin çocuk sahibi olma oranında %0,27’lik bir düşüş yaşanmış. Bu, gelecekte yaşanabilecek işgücü sıkıntısının habercisi olabilir. Bu nedenle bireylerin çalışmalarını daha uzun süre tutabilecek veya insan personelini tamamen değiştirebilecek teknoloji, azalan doğun oranına karşı sanayinin ve üretimin devamlılığını sağlayabilir.

Haber kaynağı Nikei, cyborg teknolojisinin araştırılması konusunda şu açıklamaya yer vermiş: “2050 yılına kadar robotik ve canlı organizmaların kullanılarak insan vücudunun yerini alabilen cyborg teknolojisi.”

Japonya hükümetinin yapay kış uykusuna olan ilgisi de bu alanla ilgili. Hükümet hayvanların kış uykularına benzer bir kavramla insanların daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabilecek bir teknoloji geliştirilip geliştirilemeyeceğini öğrenmek istiyor.

Sonuçlarını 2050 ila 2060 yıllarında görmeyi arzı eden Japonya hükğmeti ziraat, ormancılık, inşaat ve balıkçılık alanında otomasyon teknolojilerinin araştırılmasını da istiyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

51. Bölge Neden Bu Kadar Popüler?

Sonraki haber

CX Lab Global Araştırdı: Online Hızlı Tüketim Sektörü Mercek Altında!

İlginizi çekebilir

Uzaktan Çalışanlar İçin Sorunsuz, Hızlı ve Kesintisiz İnternet Deneyimi

Pandemi ile birlikte uzaktan çalışmaya geçip evi ofise çevirenler için olduğu kadar yaz dönemini fırsat bilip soluğu tatil yörelerinde alan ancak işini de aksatmak istemeyen herkes için kesintisiz iletişim adına bireysel internet bağlantılarından verim almak çok önemli. Zyxel, hem evde tüm cihazların bağlantı kalitesini artırarak güvenli ağ oluşturmak, hem de tatil için gittiğiniz yerde çalışmanızı aksatmamak için kullanabileceğiniz en iyi seçenekleri paylaştı.
Devamını oku

Papara ‘Yılın Fintech Şirketi’ Seçildi

Türkiye’nin lider fintech şirketi Papara, bu yıl 1 milyona yakın oy kullanılan Webrazzi Ödülleri 2020'de ‘Yılın Fintech Şirketi’ seçilerek zirvedeki konumunu perçinledi. Papara ‘Yılın Girişimi’ kategorisinde ikinci sırada yer alırken, Papara Kurucusu ve CEO’su Ahmed Faruk Karslı da ‘Yılın Girişimcisi’ listesine adını yazdırdı.
Devamını oku