Japonya Hükümetinden Cyborg Teknolojileri Araştırmasına 1 Milyar Dolar Destek

Japonya hükümeti uçan araçlar, insan geliştirme ve yapay kış uykusu teknolojilerini yakından takip ediyor.

Japonya hükümeti insan geliştirme ve cyborg teknolojileri alanında araştırma yapacaklara 1 milyar dolar destek vereceğini açıkladı. Yaşlanan insan bedenini destekleyecek teknolojilerden endüstriyel atıklarla mücadeleye kadar 25 farklı alan belirleyen hükümet, bu teknolojiler üzerinde çalışacak akademisyen ve araştırmacıların başvurularını bekliyor.

Araştırmaların gerçekleştirileceği alanlar Japonya’nın şu an karşı karşıya olduğu kimi problemlere çözüm olması bekleniyor. Endüstriyel atıklar, hızla yaşlanan nüfus ve okyanusların temizlenmesi gibi konular bu projenin kapsadığı sıkıntılar arasında yeralıyor.

Japonya’nın en büyük problemlerinden birisi genç nüfus artışının düşüşe geçmesi. Yapılan son araştırmalara göre ailelerin çocuk sahibi olma oranında %0,27’lik bir düşüş yaşanmış. Bu, gelecekte yaşanabilecek işgücü sıkıntısının habercisi olabilir. Bu nedenle bireylerin çalışmalarını daha uzun süre tutabilecek veya insan personelini tamamen değiştirebilecek teknoloji, azalan doğun oranına karşı sanayinin ve üretimin devamlılığını sağlayabilir.

Haber kaynağı Nikei, cyborg teknolojisinin araştırılması konusunda şu açıklamaya yer vermiş: “2050 yılına kadar robotik ve canlı organizmaların kullanılarak insan vücudunun yerini alabilen cyborg teknolojisi.”

Japonya hükümetinin yapay kış uykusuna olan ilgisi de bu alanla ilgili. Hükümet hayvanların kış uykularına benzer bir kavramla insanların daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabilecek bir teknoloji geliştirilip geliştirilemeyeceğini öğrenmek istiyor.

Sonuçlarını 2050 ila 2060 yıllarında görmeyi arzı eden Japonya hükğmeti ziraat, ormancılık, inşaat ve balıkçılık alanında otomasyon teknolojilerinin araştırılmasını da istiyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

51. Bölge Neden Bu Kadar Popüler?

Sonraki haber

CX Lab Global Araştırdı: Online Hızlı Tüketim Sektörü Mercek Altında!

İlginizi çekebilir

Acer Chromebook Spin uzun pil ömrüyle çalışırken, eğitimde, oyunda yanınızda

11. Nesil Intel® Core™ işlemcilerden güç alan yeni Acer Chromebook Spin 514 (CP514-2H) ve Acer Chromebook Enterprise Spin 514 Chromebook’lar, fansız, dönüştürülebilir ve dayanıklı tasarımı gelişmiş performans özellikleri ile bir araya getiriyor. Acer’ın çok satan 15,6 inç Chromebook serisinin en son sürümleri olan Chromebook 515 (CB515-1W/T) ve Acer Chromebook Enterprise 515, üst seviye tasarım, gelişmiş dayanıklılık ve üstün 11. Nesil Intel® Core™ performans özellikleri ile dikkat çekiyor.
Devamını oku