Japonya’da Çevrimiçi Hakaret ve Siber Zorbalığa Hapis Cezası Verilecek

Japonya parlamentosu Pazartesi günü, sosyal medya istismarıyla karşı karşıya kalan bir realite televizyon yıldızının intiharının kamuoyunda oluşuturduğu endişeler nedeniyle “çevrimiçi hakaret”i suç sayan ve hapisle cezalandıran yasayı onadı.

Japonya ceza kanununda bu yaz yürürlüğe girecek olan değişiklik uyarınca, çevrimiçi hakaretten hüküm giyen suçlular 1 yıla kadar hapis veya 300.000 yen (yaklaşık 40 bin lira) para cezasına çarptırılabilecek. Daha önce bu tarz suçlara karşı 30 gün süreli kısa gözaltı ve 10.000 yene (1.300tl) varan para cezası veriliyordu.

Yeni yasa ülkede tartışmalara sebep oldu

Tasarı ülkede tartışmalara neden oldu. Muhalifler, iktidardakilerin ifade özgürlüğünü ve eleştirileri yeni kanunla engelleyebileceğini savunurken, yasa destekçileri siber zorbalık ve çevrimiçi tacizi engellemek için daha sert yasalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Gelen eleştiriler üzerine yasaya yeni eklenen hükümle 3 yıl sonra yasanın yeniden değerlendirilmesi ve ifade özgürlüğüne olan etkisinin ölçülmesi planlanıyor.

Japon ceza avukatları ise eklenen yeni hükmün, düzenlenen yasayı netleştirmekte zayıf kaldığını ve halen hakaret kapsamına girdiğinin anlaşılmadığını belirtiyor.

Japonya’da online hakarete cezalar neden artırıldı?

Çevrimiçi siber zorbalık ve hakaret geçtiğimiz bir kaç yılda Japonya gündeminin önemli maddelerinden birisi haline geldi. 22 yaşındaki profesyonel güreşçi ve TV ünlüsü Hana Kimura’nın intiharı tüm ülkede şok etkisi yaratırken, Kimura’nın sosyal medya üzerinde aylarca süren hakaret ve zorbalıklar sonrası hayatını sonlandırdığı biliniyor. 

Yaşanan hadisenin ardından Kimura ile aynı şov programında rol alan arkadaşları da çevrimiçi siber zorbalık ve itibar suikastlerine dair maruz kaldıkları mesajları kamuoyuyla paylaştı.

Kimura’nın intiharından kısa bir süre sonra, üst düzey Japon yetkilileri siber zorbalık tehlikesine dikkat çekti ve ilgili mevzuatla ilgili hükümet tartışmalarını hızlandırma sözü verdi.

Total
0
Shares
Önceki haber

TurkNet Gigafiber Teknolojisi İle Üniversiteliler İçin İnterneti Özgürleştirmeyi hedefliyor

Sonraki haber

700 Milyon Kullanıcıya Ulaşan Telegram Ücretli Özelliklerini Kullanıma Sundu

İlginizi çekebilir

Dünyanın En Hızlı NVMe Flaş Dizisi Her Ölçekte Her İş Yüküne Hazır

Yeni Hitachi Accelerated Fabric kullanan çözüm tüm rakipleri geride bırakarak rekor niteliğinde 21 milyon IOPS ve 69 petabayt ölçeklenme sunuyor

Dünyanın en hızlı NVMe flaş dizisi her ölçekte her iş yüküne hazır

Efsanevî Hitachi dayanıklılığı ve performansı üzerine kurulu çözüm ile müşteriler otomasyonu yeni ve gelişmiş yapay zekâ operasyonlarıyla hızlandıracak

Devamını oku