Japonya’da Uçan Araba Testleri Başarılı Oldu

Japonya hükümeti 2030’a kadar insanların uçan araba kullanmasını hedefliyor.
NEC Corp.’s machine with propellers hovers at the company’s facility in Abiko near Tokyo, Monday, Aug. 5, 2019. The Japanese electronics maker showed a “flying car,” a large drone-like machine with four propellers that hovered steadily for about a minute. (AP Photo/Koji Sasahara)

Japonya’da test edilen dört pervaneli bir uçan araba 1 dakika boyunca havada asılı kalarak başarı elde etti.  Elektronik firması NEC’a ait olan uçan arabanın testi kafes içerisinde, güvenlik önlemleri eşliğinde gerçekleşti.

2030 yılına kadar uçan araçların bir standart halini almasını isteyen Japonya hükümeti 2011 yaşanan tsunami ve peşinden gelen Fukushima felaketinin gerçekleştiği bölgede büyük bir test alanı oluşturulması için düğmeye bastı. Japonya, Dubai ile birlikte uçan araç sektöründe lider olmak için yoğun çalışma sarf eden ülkeler arasında yer alıyor.

Ancak uçan araçların standart halini alabilmesi için batarya ömrü, güvenlik ve yasal uçuş izinleri gibi konularda bir standartlaşmanın gerçekleşmesi gerekiyor.

NEC tarafından geliştirilen yeni uçan aracın bakımı pahalı, uçuşu sesli ve eğitim almış pilotlar tarafından yönetilen helikopterlere oranla daha avantajlı olduğu söyleniyor. Bir başka Japon girişim firması Cartivator de uçan araç geliştirme alanında çalışmalarda bulunmuş ancak 2017 yılında yapılan testlerde uçan aracı çakılmıştı. Ancak firma o günden bu yana uçan araç teknolojilerinde önemli bir gelişme sağladıklarının altını çiziyor.

Araç çağırma servisi Uber de Uber Air ile Amerika’da uçuş denemeleri yapmayı planlıyor. Firma uçan araçla servis hizmetlerini 2023 yılında başlatmayı hedefliyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

Agile İş Kültürünün Kurumlar için Avantajları

Sonraki haber

Yapay Zeka, Kritik Hastalıklar Karşısında Doktoru 48 Saat Öncesinden Uyarıyor

İlginizi çekebilir